Reklama


Náboženství pro nový věk: Kdo jsou čarodějové vzývající Bohyni a Velkého otce

04.09.2018 - Lenka Hrabalová

Vznik nové víry rozhodně nepatří ke kultuře dávnověku. Od konce 19. století až dodneška totiž stále přibývají další náboženské směry, které své věřící lákají na sliby věčného života, rovnováhu s přírodou nebo na návrat do rodné země

<p>Kontroverze náboženství wicca se spojují například s faktem, že některé rituály vykonávají věřící nazí.</p>

Kontroverze náboženství wicca se spojují například s faktem, že některé rituály vykonávají věřící nazí.


Reklama

Wicca patří k novým náboženským směrům dvacátého století, které odkazují k prastarým kořenům. Často se v souvislosti s ním mluví o znovunalezené tradici, novopohanství nebo rovnou o čarodějnictví. Vzhledem k faktu, že wiccané často odkazují k odlišným pohanským vírám, je toto náboženství poměrně nejednotné.

wicca

  • zakladatel: okultista Gerald B. Gardner
  • kde: Anglie
  • kdy: 1954
  • počet věřících: neznámý, až stovky tisíc

Za moderní explozí popularity wiccy ovšem stojí kniha Witchcraft Today (Dnešní čarodějnictví) okultisty Geralda B. Gardnera z roku 1954. Tento titul se tváří jako jakási reportáž zachycující setkání s praktikujícími čarodějnicemi, které autora údajně zasvětily do svých rituálů. Ve skutečnosti jde spíše o dílo, v němž Gardner shrnul výsledky svého dlouhodobého studia pramenů čarodějnictví od starověkého Egypta po novověk. 

Trojjediná Bohyně 

Jednotícím prvkem víry wicca jsou Bohyně a Bůh. Wiccané věří v rovnováhu sil, a proto mají Bohyně i Bůh naprosto stejné místo a věřící by je měli uctívat vyváženě. Přesto však lze nalézt celou řadu směrů, které se zaměřují hlavně na Bohyni a jsou spjaty s tzv. ženskou magií a ženským sebeuvědoměním. 

Bohyně představuje trojjedinou bytost – a to podle forem, ve kterých se nejčastěji zjevuje: jako Panna, Matka a Stařena. Panna je symbolem nevinnosti a jisté bezhlavosti, Matka odrazem nehynoucí lásky a Stařena reprezentuje moudrost. Bohyně se uctívá v jednotlivých fázích měsíce – při první čtvrtině, úplňku a třetí čtvrtině. 

Rohatý pán i elementy

Partner Bohyně bývá titulován jako Velký otec nebo Rohatý bůh. Právě ono druhé označení existovalo už v dávných předkřesťanských dobách, například v podobě keltského Cernunna, waleského Caerwidena, anglického Lovce Herna, hindského Pašupatiho, řeckého Pana, ale také například paleolitického „Čaroděje“ vyobrazeného v jeskyni Tří bratří ve Francii. Všichni výše zmínění představovali velké lesní bohy, jejichž hlavy zdobily rohy. Ve wicce je Rohatý bůh symbolem lovu, síly a plodnosti a často se vyobrazuje s erekcí, jež je vnímaná jako životodárná moc. Spolu s Bohyní jsou párem, který vytváří celou naši realitu. Vedle výše zmíněné dvojice najdeme v novopohanském náboženství celou řadu dalších bohů přejatých z mnoha světových tradic. 

Kouzla v magickém kruhu 

Skupinovým rituálním setkáváním se říká „koveny“ (jakési uzavřené spolky nebo lóže), ale řada wiccanů praktikuje svou víru o samotě. Tradice jsou ovlivňovány formou pohanství, ke které se věřící odkazují. V Evropě figuruje nejčastěji keltská tradice, podle níž se řada příznivců s oblibou nechává oddat během prastarého svátku Lughnasadu. Za poměrně skandální se považuje skutečnost, že někteří věřící provádějí své rituály nazí. Jiní si ovšem pro tyto účely oblékají prosté bílé šaty symbolizující čistotu a další zůstávají v běžném oděvu.

TIP: Mexický kult Santa Muerte: Paní stínů, která měří všem stejným metrem

Základní typ rituálu probíhá v magickém kruhu, který je očištěný a požehnaný. V něm se odříkávají modlitby a činí kouzla a po ukončení kruhu se koná oslava v podobě jídla a vína. Vzácné nejsou ani malé či velké oltáře, které mohou být součástí ložnic. Najdeme na nich předměty důležité pro rituály, jako jsou například kniha, hůlka, nůž, svíčky, vonné tyčinky a také symboly a sošky božstev. 

Náboženství pro nový věk

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907