Nadějné světy: Některé planety systému TRAPPIST-1 udrží atmosféru miliardy let

31.12.2017 - Stanislav Mihulka

Červení trpaslíci bývají bouřliví. Ale i tak by se u nich možná dalo žít

TRAPPIST-1 - Jak asi vypadají planety systému TRAPPIST-1?
TRAPPIST-1 - Jak asi vypadají planety systému TRAPPIST-1?

Reklama

O vzniku života na Zemi a podmínkách, které jsou k tomu nezbytné, stále ještě mnohé nevíme. Můžeme ale vzít jed na to, že pro život našeho typu je nutná planeta s atmosférou.

V poslední době objevujeme řadu zajímavých a potenciálně obyvatelných planet u červených trpaslíků. Tyto planety ale obíhají velmi blízko trpaslíků a červení trpaslíci jsou známí tím, že to jsou dost bouřlivé hvězdy. Je tedy otázkou, jestli si planety v těsné blízkosti červených trpaslíků mohou udržet atmosféru.

Atmosféry planet trpaslíka TRAPPIST-1

Bart van der Holst z Michiganské univerzity v Ann Arbor a jeho spolupracovníci prozkoumali situaci v nedávno objeveném pozoruhodném systému nedalekého červeného trpaslíka TRAPPIST-1. Ten hostí přinejmenším sedm planet, z toho tři v obyvatelné zóně.

TIP: Důležitý objev: NASA hlásí sedm planet podobných Zemi u nedaleké hvězdy

Z jejich výsledků vyplynulo, že pokud měla na počátku atmosféru planeta TRAPPIST-1b, která je trpaslíkovi nejblíže, tak ji zřejmě ztratila během 100 milionů let. Naopak nejvzdálenější z objevených planet, TRAPPIST-1g a TRAPPIST-1h, si podle výpočtů podržely atmosféry po miliardy let. Planeta TRAPPIST-1g je zároveň v obyvatelné zóně trpaslíka, takže přinejmenším tam mohl mít život slušnou šanci.

 

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PNAS

  • Zdroj fotografií: ESO/N. Bartmann/spaceengine.org

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907