Nadějné světy: Některé planety systému TRAPPIST-1 udrží atmosféru miliardy let

Červení trpaslíci bývají bouřliví. Ale i tak by se u nich možná dalo žít

31.12.2017 - Stanislav MihulkaO vzniku života na Zemi a podmínkách, které jsou k tomu nezbytné, stále ještě mnohé nevíme. Můžeme ale vzít jed na to, že pro život našeho typu je nutná planeta s atmosférou.

V poslední době objevujeme řadu zajímavých a potenciálně obyvatelných planet u červených trpaslíků. Tyto planety ale obíhají velmi blízko trpaslíků a červení trpaslíci jsou známí tím, že to jsou dost bouřlivé hvězdy. Je tedy otázkou, jestli si planety v těsné blízkosti červených trpaslíků mohou udržet atmosféru.

Atmosféry planet trpaslíka TRAPPIST-1

Bart van der Holst z Michiganské univerzity v Ann Arbor a jeho spolupracovníci prozkoumali situaci v nedávno objeveném pozoruhodném systému nedalekého červeného trpaslíka TRAPPIST-1. Ten hostí přinejmenším sedm planet, z toho tři v obyvatelné zóně.

TIP: Důležitý objev: NASA hlásí sedm planet podobných Zemi u nedaleké hvězdy

Z jejich výsledků vyplynulo, že pokud měla na počátku atmosféru planeta TRAPPIST-1b, která je trpaslíkovi nejblíže, tak ji zřejmě ztratila během 100 milionů let. Naopak nejvzdálenější z objevených planet, TRAPPIST-1g a TRAPPIST-1h, si podle výpočtů podržely atmosféry po miliardy let. Planeta TRAPPIST-1g je zároveň v obyvatelné zóně trpaslíka, takže přinejmenším tam mohl mít život slušnou šanci.

 

 

  • Zdroj textu

    IFL Science, PNAS

  • Zdroj fotografií

    ESO/N. Bartmann/spaceengine.org


Další články v sekci