Nádherná sépie Metasepia pfefferi: Miniaturní plameny na mořském dně

21.01.2023 - Marek Telička

Sépie s latinským názvem Metasepia pfefferi nemá v češtině pojmenování, ale v angličtině se jí říká Flamboyant cuttlefish, což je velmi výstižné označení, které lze přeložit jako sépie nádherná nebo plamenná.

<p>Dospělý jedinec sépie Metasepia pfefferi. V ohrožení nejen mění své zbarvení, ale navíc mává svými výrazně zbarvenými chapadly.<em> (foto: Wikimedia Commons, Jenny Huang, CC BY 2.0)</em></p>

Dospělý jedinec sépie Metasepia pfefferi. V ohrožení nejen mění své zbarvení, ale navíc mává svými výrazně zbarvenými chapadly. (foto: Wikimedia Commons, Jenny Huang, CC BY 2.0)


Reklama

Už při pohledu na právě narozenou sépii tohoto druhu mohou zaujmout její zářivé barvy a u dospělého exempláře je zbarvení ještě výraznější. Proč jen „mohou“? Protože v jejím přirozeném prostředí byste tohoto maximálně osm centimetrů dlouhého tvora mohli snadno přehlédnout. Za normálních okolností je totiž sépie zbarvená tmavě hnědě a dokonale splývá se svým okolím. Při ohrožení ale okamžitě mění barvy do ohnivých „plamenů“ a snaží se tak odradit potenciální predátory.

A nejde jen o planou výhrůžku, protože pokožka tohoto pestrobarevného hlavonožce obsahuje unikátní toxiny a pozření takového úlovku by skutečně mohlo být pro predátory osudné.

TIP: Barevný paradox: Hlavonožci umí měnit barvy, přestože jsou barvoslepí

Metasepia pfefferi žije v mělkých vodách od pobřeží západní Austrálie až po Novou Guineu. Rovněž byla pozorována u indonéských ostrovů Sulawesi a Moluky, u malajských ostrovů Mabul a Sipadan a na Filipínách. Jde o dravého tvora, který se živí drobnými rybami a korýši.

Samičky sépie Metasepia pfefferi kladou vajíčka jedno po druhém na chráněná místa mořského dna – například do štěrbin korálového útesu. Čerstvě nakladená vajíčka jsou bílá ale postupně se zprůhledňují, takže vyvíjející se zárodky jsou v nich jasně viditelné. Malé sépie dokážou ihned od narození „zapínat a vypínat“ ochranné zbarvení. (foto: Shutterstock)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907