Nahý klikař: Čínský umělec osvěžuje lidem paměť velmi neobvyklým způsobem

Čínský umělec Ou Č'-chang se již léta věnuje focení jedné velmi neobvyklé kompozice – sám zcela nahý pózuje v městských scenériích. Nejde ale o běžné městské akty – Ou Č'-chang na svých fotografiích dělá kliky v místech, které byly svědkem konkrétních společenských událostí současné Číny.

20.03.2017 - Zuzana Rychlá„Nahota přitahuje pozornost,“ vysvětluje Ou Č'-chang a dodává: „nedělám to ale proto, aby se lidé dívali, jak dělám kliky. Chci je přimět, aby se zamysleli.“ 

Na jedné fotografii je Ou zachycen naproti budově podniku, který nabízel kojeneckou výživu s jedovatými látkami a je spojen s otravou 300 000 dětí. O tři roky později se svlékl ve vesnici Wu-kchan v provincii Kuang-tung, kde se lidé vzbouřili proti úředníkům, kteří jim chtěli zkonfiskovat pozemky. Ukázal se také v části Hongkongu, kde v roce 2014 probíhaly protipekingské protesty, či ve městě Tchien-ťin, kde série chemických explozí loni usmrtila 173 lidí. Jeho umělecký projekt „Naked Truth“ zaujal i porotu World Press Photo, kde získal v roce 2009 čestné uznání. 

  • Zdroj textu

    shanghaiist.com

  • Zdroj fotografií

    World Press Photo Foundation


Další články v sekci