Nahý klikař: Čínský umělec osvěžuje lidem paměť velmi neobvyklým způsobem

20.03.2017 - Zuzana Rychlá

Čínský umělec Ou Č'-chang se již léta věnuje focení jedné velmi neobvyklé kompozice – sám zcela nahý pózuje v městských scenériích. Nejde ale o běžné městské akty – Ou Č'-chang na svých fotografiích dělá kliky v místech, které byly svědkem konkrétních společenských událostí současné Číny.


Reklama

„Nahota přitahuje pozornost,“ vysvětluje Ou Č'-chang a dodává: „nedělám to ale proto, aby se lidé dívali, jak dělám kliky. Chci je přimět, aby se zamysleli.“ 

Na jedné fotografii je Ou zachycen naproti budově podniku, který nabízel kojeneckou výživu s jedovatými látkami a je spojen s otravou 300 000 dětí. O tři roky později se svlékl ve vesnici Wu-kchan v provincii Kuang-tung, kde se lidé vzbouřili proti úředníkům, kteří jim chtěli zkonfiskovat pozemky. Ukázal se také v části Hongkongu, kde v roce 2014 probíhaly protipekingské protesty, či ve městě Tchien-ťin, kde série chemických explozí loni usmrtila 173 lidí. Jeho umělecký projekt „Naked Truth“ zaujal i porotu World Press Photo, kde získal v roce 2009 čestné uznání. 

  • Zdroj textu:

    shanghaiist.com

  • Zdroj fotografií: World Press Photo Foundation

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907