Nález na Borneu: Ochránci přírody objevili početnou tlupu vzácných orangutanů

28.06.2019 - Zuzana Teličková

V hloubi pralesa na ostrově Borneo byla objevena skupina orangutanů bornejských patřících k nejvzácnější severozápadní populaci. Ta dnes čítá už jen 3 000 až 4 500 jedinců

<p>Pohyb ve větvích je pro orangutany nepostradatelným životním prvkem</p>

Pohyb ve větvích je pro orangutany nepostradatelným životním prvkem


Reklama

Přibližně 2 000  orangutanů bornejských patřících k severozápadní populaci (Pongo pygmaeus pygmaeus) žije v Malajsii v národním parku Batang Ai a v rezervaci Lanjak-Entimau Wildlife. Další dva poddruhy – Pongo pygmaeus morio (východní populace) a Pongo pygmaeus wurmbii (jihozápadní populace) jsou na tom co do počtu jedinců zatím o něco lépe.

Dvě stovky orangutanů náležejících k severozápadní populaci objevili ochránci přírody poblíž parku Batang na ploše o rozloze 140 km². Místní obyvatelé o orangutanech věděli, ale na tuto oblast nebyl zaměřen žádný vědecký projekt, a tak byl nález 995 hnízd velkým překvapením. Čerstvě postavená hnízda dosvědčovala, že orangutani oblast skutečně využívají.

TIP: Šimpanzi dokážou cíleně zneškodňovat nastražené léčky

Vláda malajského státu Sarawak začala ihned jednat o zavedení ochranných opatření, včetně zřízení nového národního parku. Orangutanům nesvědčí především kácení pralesů a zavádění plantáží palmy olejné na místech, kde dříve rostly stromy. Jsou totiž zcela závislí na životě v korunách, kde si v ohbí velkých větví stavějí hnízda. Tyto poměrně složité stavby z propletených větví slouží orangutanům i jejich mláďatům k bezpečnému odpočinku.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907