Nález na Borneu: Ochránci přírody objevili početnou tlupu vzácných orangutanů

28.06.2019 - Zuzana Teličková

V hloubi pralesa na ostrově Borneo byla objevena skupina orangutanů bornejských patřících k nejvzácnější severozápadní populaci. Ta dnes čítá už jen 3 000 až 4 500 jedinců

<p>Pohyb ve větvích je pro orangutany nepostradatelným životním prvkem</p>

Pohyb ve větvích je pro orangutany nepostradatelným životním prvkem


Reklama

Přibližně 2 000  orangutanů bornejských patřících k severozápadní populaci (Pongo pygmaeus pygmaeus) žije v Malajsii v národním parku Batang Ai a v rezervaci Lanjak-Entimau Wildlife. Další dva poddruhy – Pongo pygmaeus morio (východní populace) a Pongo pygmaeus wurmbii (jihozápadní populace) jsou na tom co do počtu jedinců zatím o něco lépe.

Dvě stovky orangutanů náležejících k severozápadní populaci objevili ochránci přírody poblíž parku Batang na ploše o rozloze 140 km². Místní obyvatelé o orangutanech věděli, ale na tuto oblast nebyl zaměřen žádný vědecký projekt, a tak byl nález 995 hnízd velkým překvapením. Čerstvě postavená hnízda dosvědčovala, že orangutani oblast skutečně využívají.

TIP: Šimpanzi dokážou cíleně zneškodňovat nastražené léčky

Vláda malajského státu Sarawak začala ihned jednat o zavedení ochranných opatření, včetně zřízení nového národního parku. Orangutanům nesvědčí především kácení pralesů a zavádění plantáží palmy olejné na místech, kde dříve rostly stromy. Jsou totiž zcela závislí na životě v korunách, kde si v ohbí velkých větví stavějí hnízda. Tyto poměrně složité stavby z propletených větví slouží orangutanům i jejich mláďatům k bezpečnému odpočinku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907