Nález na Borneu: Ochránci přírody objevili početnou tlupu vzácných orangutanů

28.06.2019 - Zuzana Teličková

V hloubi pralesa na ostrově Borneo byla objevena skupina orangutanů bornejských patřících k nejvzácnější severozápadní populaci. Ta dnes čítá už jen 3 000 až 4 500 jedinců

<p>Pohyb ve větvích je pro orangutany nepostradatelným životním prvkem</p>

Pohyb ve větvích je pro orangutany nepostradatelným životním prvkem


Reklama

Přibližně 2 000  orangutanů bornejských patřících k severozápadní populaci (Pongo pygmaeus pygmaeus) žije v Malajsii v národním parku Batang Ai a v rezervaci Lanjak-Entimau Wildlife. Další dva poddruhy – Pongo pygmaeus morio (východní populace) a Pongo pygmaeus wurmbii (jihozápadní populace) jsou na tom co do počtu jedinců zatím o něco lépe.

Dvě stovky orangutanů náležejících k severozápadní populaci objevili ochránci přírody poblíž parku Batang na ploše o rozloze 140 km². Místní obyvatelé o orangutanech věděli, ale na tuto oblast nebyl zaměřen žádný vědecký projekt, a tak byl nález 995 hnízd velkým překvapením. Čerstvě postavená hnízda dosvědčovala, že orangutani oblast skutečně využívají.

TIP: Šimpanzi dokážou cíleně zneškodňovat nastražené léčky

Vláda malajského státu Sarawak začala ihned jednat o zavedení ochranných opatření, včetně zřízení nového národního parku. Orangutanům nesvědčí především kácení pralesů a zavádění plantáží palmy olejné na místech, kde dříve rostly stromy. Jsou totiž zcela závislí na životě v korunách, kde si v ohbí velkých větví stavějí hnízda. Tyto poměrně složité stavby z propletených větví slouží orangutanům i jejich mláďatům k bezpečnému odpočinku.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Zprvu jednotné husitské hnutí se rozdělilo na několik názorově odlišných frakcí

Historie

Pilot lunárního modulu Buzz Aldrin se stal druhým člověkem, který kdy vstoupil na povrch Měsíce. Tím prvním byl jeho kolega Neil Armstrong.

Vesmír

Madagaskar patří mezi hlavní místa zvýšeného výskytu chráněných savců a zde žijící lemur vari je jedním k nejohroženějším druhům

Příroda

Něco jako místo s nulovou gravitací ve vesmíru neexistuje

Vesmír

V Benátkách trvale žije asi jen 261 tisíc lidí, ale ročně je navštíví přes 27 milionů turistů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907