Fosilie z Maroka potvrzují, že spinosaurus by děsivým predátorem řek, které protékaly severní Afrikou v období křídy
Málokterý dinosaurus dnes budí tolik vášní, jako spinosaurus. Byl obrovský, dravý a jak se v poslední době ukázalo, jeho životní styl byl odlišný od ostatních dinosaurů. Stále více paleontologů je přesvědčeno, že Spinosaurus aegyptiacus byl vlastně vodní predátor. Mají-li pravdu, jde o prvního známého vyloženě vodního dinosaura.
Nové nálezy z Maroka v oblasti formace Kem Kem tuto představu silně podporují. Paleobiolog David Martill z britské University of Portsmouth a jeho kolegové objevili více než 1200 fosilních zubů, které spočívaly na dně pravěké řeky. Polovina z nich přitom původně patřila spinosaurům. Podle Martilla to do značné míry potvrzuje, že spinosauři opravdu žili ve vodě, zřejmě především v řekách, kde lovili kořist, a také tam umírali.
TIP: Drsný svět predátorů: Vědci vytipovali nejnebezpečnější místo v historii Země
Spinosaurus aegyptiacus je s délkou až 18 metrů nejdelším známým dravým dinosaurem. Žil asi před 112 až 94 miliony let, v období křídy. Jak ukazuje nález zubů z Maroka, spinosauři zřejmě nežili podél břehů řek, jak si někteří odborníci mysleli. Zdá se, že trávili svůj život přímo v řekách, kde aktivně plavali. Tvor o velikosti a téměř i hmotnosti celého trolejbusu musel budit hrůzu mezi obyvateli řek i celé tehdejší krajiny.
Gustavo Monroy-Becerril
HistorieKočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas Pezeta, CC0)
VědaKareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)
VálkaHideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News Agency, CC0)