Nový nanogel s protilátkou by mohl chránit pacienty před návratem odstraněného nádoru
V dnešní době je stále ještě v mnoha případech klíčovou léčbou nádorů jejich chirurgické odstranění. Problém je v tom, že takový zákrok ne vždy pacienta vyléčí. Nádor se může objevit znovu, a co je ještě horší, může se šířit do dalších částí těla. Američtí vědci teď přišli s revolučním nanogelem, kterým lze jednoduše ošetřit místo chirurgického zákroku a zabránit tak šíření rakoviny. Nanogel ve spreji neútočí přímo na buňky nádoru. Namísto toho povzbuzuje k akci imunitní systém pacienta, aby si s rakovinou poradil sám.
Nádorové buňky vypouštějí protein CD47, který je pak brání před útoky imunitního systému. Nanogel proto obsahuje protilátky proti tomuto proteinu, které protein CD47 zablokují a imunita pacienta díky tomu není paralyzovaná. Protilátky jsou přitom v nanogelu navázané na nanočástice z uhličitanu vápenatého. Po aplikaci se postupně rozpouštějí a uvolňují protilátky do tkání kolem místa chirurgického zákroku.
TIP: Nečekaný pomocník: Virus podporující imunitu v boji proti rakovině jater
Badatelé svůj nanogel vyzkoušeli na laboratorních myších, kterým byl předtím chirurgicky odstraněn rozvinutý nádor kůže. Experimenty ukázaly, že nanogel skutečně potlačuje obnovu odstraněného nádoru, a také omezuje jeho šíření na jiná místa v těle. Svým působením nanogel také proti nádoru aktivuje bílé krvinky zvané makrofágy i T-lymfocyty.
UCLA
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.