Nanotechnologie vs Alzheimer: Nanopasti vychytávají nebezpečné peptidy

04.05.2020 - Stanislav Mihulka

Nanopasti z křemene dovedou zakročit proti patologickým peptidům, které poškozují mozek pacientů s Alzheimerovou nemocí

<p>Ve výřezu křemičité nanopasti pohledem rastrovacího elektronového mikroskopu.</p>

Ve výřezu křemičité nanopasti pohledem rastrovacího elektronového mikroskopu.


Reklama

O příčinách Alzheimerovy choroby toho stále mnoho nevíme. Jedním z hlavních podezřelých je ale již dlouho peptidová látka amyloid beta, která je hlavní součástí plaků, tvořících se v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. Pokud bychom proti těmto plakům dokázali včas zakročit, mohlo by významně pomocí s léčbou a prevencí této zákeřné nemoci.

Chytré nanopasti

Američtí biologové a nanotechnologové vyvinuli pozoruhodný materiál, který by to mohl zvládnout. V úvodních experimentech si prý vedl skvěle. Jde o nanopasti z oxidu křemičitého, které mají podobu nepatrných porézních kuliček, na jejichž povrchu jsou navázané fragmenty protilátek.

Tyto protilátky na povrchu pastí velmi přesně rozpoznávají peptidy plaků Alzheimerovy choroby a pevně se k nim navazují. Výsledky pokusů na laboratorních myších ukázaly, že tyto nanopasti jsou pro organismy netoxické, a že u myší s uměle vyvolaným Alzheimerem skutečně z části potlačují tvorbu obávaných peptidových plaků.

TIP: Nová naděje: DNA vakcína úspěšně léčí Alzheimera. Zatím funguje u myší

Jak říká Elena Rozhkova z amerických laboratoří Argonne National Laboratory, spojení nanotechnologie a biologie přineslo účinnou technologii, která dokáže v mozku polapit a následně odstranit nebezpečné peptidy. Tvůrci nanopastí rovněž doufají, že by s jinými protilátkami mohly fungovat i v případě dalších neurodegenerativních onemocnění, jako je například Huntingtonova či Parkinsonova choroba.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907