Náplasti s chilli mohou dramaticky snižovat bolesti u pacientů s diabetem

17.03.2023 - Stanislav Mihulka

Chilli pomáhá nejen chuti pokrmů, ale i lidem postiženým diabetickou neuropatií s chronickými bolestmi

<p>Chilli z indické Karnátaky</p>

Chilli z indické Karnátaky


Reklama

Pálivé chilli papričky dovedou víc, než jenom sežehnout chuťové buňky. Podle nedávného výzkumu britských odborníků dokáže klíčová látka zodpovědná za pálivost chilli, tedy alkaloid kapsaicin, výrazně tlumit chronické bolesti pacientů s diabetem, u nichž došlo k poškození nervů. 

Diabetická neuropatie je nejčastější chronickou komplikací diabetu. Jde o nezánětlivé poškození různých typů periferních nervů, k němuž dochází při dlouhodobém zvýšení hladiny glukózy v krvi. Projevem tohoto onemocnění může být například ztráta citlivosti, která někdy přechází v trvalou bolest, proti které nezabírají standardní léky.

Chilli proti bolesti

Badatelé britské Imperial College London a dalších institucí zjišťovali, zda by pacientům s diabetickou neuropatií mohl pomoci kapsaicin. O tomto pálivém alkaloidu je již z dřívějška známo, že může tlumit bolesti při aplikaci v podobě krému či náplasti a že dokonce v některých případech podporuje hojení kůže. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil odborný časopis Frontiers in Neurology.

Britský tým oslovil 75 pacientů s diabetickou neuropatií, z nichž většina trpěla bolestmi nohou. Část z nich léčili pomocí náplastí s kapsaicinem, které jsou na trhu běžně dostupné pro jiné medicínské aplikace a další skupina dostávala standardní léčbu. Vědci poté hodnotili průběh bolesti u pacientů na základě „deníků bolesti“ a analyzovali stav jejich nervů podle odebraných vzorků.

TIP: Konzumace pálivých papriček významně snižuje riziko infarktu a mrtvice

Po třech měsících experimentu se ukázalo, že u pacientů, kteří používali chilli náplasti, došlo k významnému snížení pociťované bolesti. Vědci rovněž zjistili, že u nich došlo ke zvýšení počtu nervů v nohách postižených diabetickou neuropatií. Zatím není úplně jasné, jak přesně kapsaicin u pacientů s diabetem účinkuje. První výsledky ale naznačují, že kromě tlumení bolesti rovněž podporuje regeneraci poškozených nervů.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907