Napočtvrté úspěch: Prototyp lodi Starship prošel klíčovým tlakovým testem

29.04.2020 - Stanislav Mihulka

SpaceX konečně uspěli v kryogenním tlakovém testu nové lodi. Prototyp SN4 se blíží k prvním letům

<p>Starship SN4 během příprav na kryogenní tlakovou zkoušku.</p>

Starship SN4 během příprav na kryogenní tlakovou zkoušku.


Reklama

V pondělí 27. dubna ráno poslal šéf SpaceX Elon Musk dlouho očekávaný a velmi důležitý tvít: „SN4 passed cryo proof!“. Nejnovější prototyp vyvíjené kosmické lodi Starship, který nese označení SN4, totiž konečně prošel „obávaným“ kryogenním tlakovým testem. Tento test se přitom stal osudným pro předchozí prototypy ostře sledované kosmické lodi, na jejíž palubě by se lidstvo mohlo vydat na Mars i na další místa Sluneční soustavy.

Při této zkoušce se pohonný systém kosmické lodi naplní kapalným dusíkem. Test simuluje podmínky, jimž je vystavena kosmická loď během skutečného letu do vesmíru. Na první pohled to není až tak komplikované. Přesto kryogenní tlakový test během minulých pěti měsíců odepsal tři prototypy lodi Starship a vyvolal obavy o osud tohoto projektu.

Loď Starship je zpátky ve hře

Úspěšný test, který se odehrál v jihotexaském testovacím zařízení SpaceX v Boca Chica, konečně vrací loď Starship zpět hry. Prototyp SN4 teď čekají testy motoru, které by měly během pár dní vyvrcholit pozemním statickým zážehem jediném motoru Raptor. Pokud tyto testy proběhnou podle plánu, čekají prototyp SN4 již brzy krátké lety či spíše skoky.

TIP: Elon Musk představil prototyp kosmické lodi Starship i své další plány

První z takových „skoků“ by měl dostat prototyp do výšky asi 150 metrů. Loď bude v té době samozřejmě ještě bez posádky. Jestli k tomu opravdu dojde, tak se SN4 stane prvním prototypem lodi Starship v plné velikosti, který se odlepí od země. Prozatím vzlétl jen menší prototyp označený jako Starhopper, který se při své třetím a závěrečném letu dostal do výšky 150 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907