Problémy SpaceX: Prototyp lodi Starship explodoval při tlakové zkoušce

05.03.2020 - Stanislav Mihulka

Po dvou měsících opět explodoval prototyp lodi Starship, stejně jako v předešlém případě během kryogenního tlakového testu

<p>Exploze prototypu SN1 při kryogenním testu</p>

Exploze prototypu SN1 při kryogenním testu


Reklama

Ve SpaceX už dobře vědí, že vývoj nových raket a kosmických lodí není vůbec snadný. Potvrdilo se to i minulý pátek (28. února 2020), když během pozemního tlakového testu explodoval prototyp ostře sledované rakety Starship. Šlo o variantu lodi v plné velikosti, označovaná jako SN1.

S tímto prototypem SpaceX zamýšleli v brzké době uskutečnit zkušební let do malé výšky. Šéf SpaceX Elon Musk v prosinci loňského roku sdělil, že s tímto konkrétním prototypem lodi Starship uskuteční první let v únoru nebo březnu. Teď je prototyp na kusy a do vzduchu se už nikdy nedostane.

Exploze během kryogenního testu

Je to již druhá exploze prototypu lodi Starship v krátké době. Na konci listopadu 2019 prototyp označovaný jako Starship Mk1 nezvládl kryogenní tlakový test. Po tomto neúspěchu SpaceX zahájili přípravy k testům lodi SN1. Ve svém testovacím zařízení Boca Chica v jižním Texasu prováděli kryogenní test s kapalným dusíkem, během něhož prototyp opět vybuchl, tentokrát ještě ničivěji, nežli v případě exploze prototypu Mk1.

TIP: Selhání: Raketa Starship Mk1 explodovala během tlakového testu

SpaceX se teď zaměřili na rychlé dokončení a zprovoznění prototypu Starship SN2, na němž už nějakou dobu pracují. Musk v těchto dnech uvedl, že zjednodušují konstrukci tohoto nového prototypu na nutné minimum. Během pár dní by měli s lodí SN2 zahájit první testy. Opět půjde o tlakové zkoušky, nejprve s použitím vody, a pak bude následovat test v kryogenních podmínkách. Zatím není jasné, jak se posune časový plán zkušebních letů. Musk každopádně není známý tím, že by se jen tak vzdával, takže se nejspíš brzy dočkáme dalších zpráv.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Spadre.com / YouTube

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907