Problémy SpaceX: Prototyp lodi Starship explodoval při tlakové zkoušce

Po dvou měsících opět explodoval prototyp lodi Starship, stejně jako v předešlém případě během kryogenního tlakového testu

05.03.2020 - Stanislav MihulkaVe SpaceX už dobře vědí, že vývoj nových raket a kosmických lodí není vůbec snadný. Potvrdilo se to i minulý pátek (28. února 2020), když během pozemního tlakového testu explodoval prototyp ostře sledované rakety Starship. Šlo o variantu lodi v plné velikosti, označovaná jako SN1.

S tímto prototypem SpaceX zamýšleli v brzké době uskutečnit zkušební let do malé výšky. Šéf SpaceX Elon Musk v prosinci loňského roku sdělil, že s tímto konkrétním prototypem lodi Starship uskuteční první let v únoru nebo březnu. Teď je prototyp na kusy a do vzduchu se už nikdy nedostane.

Exploze během kryogenního testu

Je to již druhá exploze prototypu lodi Starship v krátké době. Na konci listopadu 2019 prototyp označovaný jako Starship Mk1 nezvládl kryogenní tlakový test. Po tomto neúspěchu SpaceX zahájili přípravy k testům lodi SN1. Ve svém testovacím zařízení Boca Chica v jižním Texasu prováděli kryogenní test s kapalným dusíkem, během něhož prototyp opět vybuchl, tentokrát ještě ničivěji, nežli v případě exploze prototypu Mk1.

TIP: Selhání: Raketa Starship Mk1 explodovala během tlakového testu

SpaceX se teď zaměřili na rychlé dokončení a zprovoznění prototypu Starship SN2, na němž už nějakou dobu pracují. Musk v těchto dnech uvedl, že zjednodušují konstrukci tohoto nového prototypu na nutné minimum. Během pár dní by měli s lodí SN2 zahájit první testy. Opět půjde o tlakové zkoušky, nejprve s použitím vody, a pak bude následovat test v kryogenních podmínkách. Zatím není jasné, jak se posune časový plán zkušebních letů. Musk každopádně není známý tím, že by se jen tak vzdával, takže se nejspíš brzy dočkáme dalších zpráv.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Spadre.com / YouTube


Další články v sekci