Selhání: Raketa Starship Mk1 explodovala během tlakového testu

Prototyp připravované rakety Starship Mk1 nezvládl kryogenní tlakový test a explodoval

22.11.2019 - Stanislav MihulkaCelý svět se těšil na to, až prototyp připravované rakety společnosti SpaceX Starship Mk1 vzlétne k obloze. Měla dosáhnout výšky kolem 20 kilometrů a to ještě před koncem letošního roku. Téměř s jistotou k tomu ale již nedojde. Starship Mk1 totiž neměla štěstí. Když tento prototyp nové rakety v testovacím zařízení SpaceX v Boca Chica na jihu Texasu 19. listopadu (2019) zahájil sérii testů kryogenním tlakovým testem, došlo k nehodě.

SpaceX mluví o „anomálii“. Na videozáznamu celé události je patrné, že došlo k částečné explozi rakety, při které odlétla její vrchní část nádrže pro kapalný kyslík. Podle vyjádření vedení společnosti a Elona Muska to se vší pravděpodobností znamená pro Starship Mk1 konečnou. SpaceX se teď zaměří na další, více pokročilé prototypy. Na řadě je Starship Mk3, která by měla doletět na oběžnou dráhu.

Následky nehody

Účelem zmíněného testu bylo natlakovat systémy rakety na maximum. Při takových testech se podobné nehody občas stávají. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn, ani prý nejde o zásadní komplikaci programu rakety Starship. Zatím není jasné, nakolik teď neúspěšný test zbrzdí další úsilí SpaceX, podle vyjádření zástupců firmy by ale zdržení nemělo být velké. 

TIP: Prototyp nové generace nosné rakety Starhopper uspěl v letovém testu

Vedení SpaceX před časem oznámilo, že hotová raketa Starship by měla vynést satelity na oběžnou dráhu Země již v roce 2021. A den před selháním rakety Starship Mk1 prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell uvedla, že by rádi v roce 2022 vyslali Starship bez lidské posádky s nákladem pro povrch Měsíce. Uvidíme, zda se jim to podaří. 

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    NASA Spaceflight


Další články v sekci