Selhání: Raketa Starship Mk1 explodovala během tlakového testu

22.11.2019 - Stanislav Mihulka

Prototyp připravované rakety Starship Mk1 nezvládl kryogenní tlakový test a explodoval

<p>Místo testu Starship Mk1 po explozi, ve výřezu stejné místo před testem.</p>

Místo testu Starship Mk1 po explozi, ve výřezu stejné místo před testem.


Reklama

Celý svět se těšil na to, až prototyp připravované rakety společnosti SpaceX Starship Mk1 vzlétne k obloze. Měla dosáhnout výšky kolem 20 kilometrů a to ještě před koncem letošního roku. Téměř s jistotou k tomu ale již nedojde. Starship Mk1 totiž neměla štěstí. Když tento prototyp nové rakety v testovacím zařízení SpaceX v Boca Chica na jihu Texasu 19. listopadu (2019) zahájil sérii testů kryogenním tlakovým testem, došlo k nehodě.

SpaceX mluví o „anomálii“. Na videozáznamu celé události je patrné, že došlo k částečné explozi rakety, při které odlétla její vrchní část nádrže pro kapalný kyslík. Podle vyjádření vedení společnosti a Elona Muska to se vší pravděpodobností znamená pro Starship Mk1 konečnou. SpaceX se teď zaměří na další, více pokročilé prototypy. Na řadě je Starship Mk3, která by měla doletět na oběžnou dráhu.

Následky nehody

Účelem zmíněného testu bylo natlakovat systémy rakety na maximum. Při takových testech se podobné nehody občas stávají. Podle dostupných informací nebyl nikdo zraněn, ani prý nejde o zásadní komplikaci programu rakety Starship. Zatím není jasné, nakolik teď neúspěšný test zbrzdí další úsilí SpaceX, podle vyjádření zástupců firmy by ale zdržení nemělo být velké. 

TIP: Prototyp nové generace nosné rakety Starhopper uspěl v letovém testu

Vedení SpaceX před časem oznámilo, že hotová raketa Starship by měla vynést satelity na oběžnou dráhu Země již v roce 2021. A den před selháním rakety Starship Mk1 prezidentka SpaceX Gwynne Shotwell uvedla, že by rádi v roce 2022 vyslali Starship bez lidské posádky s nákladem pro povrch Měsíce. Uvidíme, zda se jim to podaří. 

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA Spaceflight

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907