Napomohlo vzniku základních stavebních kamenů života vesmírné gama záření?

13.12.2022 - Stanislav Mihulka

Nový výzkum přináší možnou odpověď na otázku, jak se v dávných meteoritech objevily aminokyseliny, které přinesly základní stavební kameny života na Zemi.

<p>Vysokoenergetické gama záření z rozpadajících se radioizotopů mohlo pohánět chemické reakce jednoduchých organických látek, při kterých vznikaly aminokyseliny. <em>(ilustrace: NASA's Conceptual Image Lab, CC0)</em></p>

Vysokoenergetické gama záření z rozpadajících se radioizotopů mohlo pohánět chemické reakce jednoduchých organických látek, při kterých vznikaly aminokyseliny. (ilustrace: NASA's Conceptual Image Lab, CC0)


Reklama

Život na Zemi vznikl asi před 4 miliardami let. Odborníci se domnívají, že se na tom významně podepsaly meteority, které v mladé Sluneční soustavě velmi vydatně bombardovaly jednotlivé planety, Zemi nevyjímaje. Zásadní roli zřejmě sehrály především uhlíkaté chondrity, o nichž víme, že obsahují vodu a pestrou paletu organických látek.

Pro vědce nicméně zůstávalo záhadou, jak se v planetkách a meteoritech, které z nich vznikaly, objevily ony základní organické látky, z nichž se skládají biologické molekuly. Zajímavé vysvětlení nabízí tým, který vedla astrobioložka a kosmochemička Yoko Kebukawaová z japonské Národní univerzity v Jokohamě. Její výzkum minulý týden zveřejnil odborný časopis ACS Central Science.

Jak vznikly aminokyseliny?

V předešlých experimentech si vědci ověřili, že klíčové organické látky, potřebné pro vznik biologických molekul, tedy především aminokyseliny, mohou vznikat reakcemi mezi jednoduchými organickými molekulami, jako je amoniak nebo formaldehyd. Aby k tomu ale mohlo dojít, musí být k dispozici kapalná voda a teplo.

Badatelé se domnívají, že potřebné teplo takovým reakcím v planetkách a meteoritech dodávalo vysokoenergetické gama záření, které vznikalo při rozpadech radioaktivních izotopů, jako je například hliník-26, o němž víme, že se vyskytuje v uhlíkových chondritech.

TIP: Život na Zemi možná nevznikl v hlubinách oceánu, ale v mělkých jezírcích

Kebukawaová a její kolegové proto uspořádali experiment, v rámci kterého rozpustili ve vodě formaldehyd a amoniak. Vzniklý roztok poté umístili do skleněných trubic, které ozařovali gama zářením, vytvořeným při rozpadu radioaktivního izotopu kobalt-60. Ve skleněných trubicích opravdu vznikla celá řada aminokyselin, přičemž jejich tvorba vzrůstala se zvyšující se dávkou gama záření.

Vědci odhadují, že ve slavném Murchinsonově meteoritu, který je učebnicovým příkladem uhlíkatého chondritu, by trvalo pouhých 1 000 až 10 000 let, než by gama záření z rozpadajících se radioizotopů vytvořilo pozorovaný obsah aminokyselin.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907