Lingvisté luští nápisy dávné Kušánské říše

Vědci z univerzity v Kolíně nad Rýnem věří, že se jim podařilo rozluštit dávné písmo Kušánské říše

17.07.2023 - Stanislav Mihulka



Starověká Kušánská říše se rozkládala zhruba na území dnešního Afghánistánu, Tádžikistánu, Pákistánu a části severní Indie, v letech 30 až 375 našeho letopočtu. Šlo o „horkou půdu“, kde se střetávaly ideje Západu a Východu a kde proudil obchod, po jedné z větví Hedvábné stezky. Ke konci 4. století se Kušánská říše zhroutila a definitivní zánik ji přinesla invaze Hunů, následovaná příchodem islámu. 

Map of the Kushan EmpireObyvatelé Kušánské říše, čili Kušáni, pocházeli z indoevropského etnika Jüe-č'uů, které původně žilo na území severozápadní Číny. Na skalách řady míst ve Střední Asii se nacházejí nápisy, které tam Kušáni zanechali. Často jsou psané doposud plně nerozluštěným písmem, kterému odborníci říkají „neznámé písmo Kušánů.“ Bylo v této části světa používáno zhruba v letech 200 před naším letopočtem až 700 našeho letopočtu a Kušáni ho zřejmě převzali od svých předchůdců.

Svenja Bonmannová z německé Kolínské univerzity a její spolupracovníci nedávno učinili významný průlom v rozluštění zmíněného písma Kušánů. Není sice ještě hotovo, ale už se rýsují základní obrysy pochopení tohoto písma. Výsledky lingvistického výzkumu nedávno publikoval odborný časopis Transactions of the Philological Society.

Luštění neznámých jazyků a písem, zvlášť pokud se nepoužívají již tisíce let, bývá nesmírně náročné. V tomto případě lingvistům pomohla šťastná shoda okolností, podobná jako v případě slavné Rosettské desky, jejíž trojjazyčný nápis pomohl rozluštit egyptské hieroglyfy.

TIP: Vzácné a izolované písmo liberijského jazyka Vai dokumentuje evoluci písma

Bonmannová a její kolegové využili dvojjazyčný nápis z Tádžikistánu, kde je kromě písma Kušánů uvedena i baktrijština a trojjazyčný nápis z Afghánistánu, kde je použito písmo Kušánů, jazyk Gándharí a opět baktrijština. Badatelé se domnívají, že nápisy v písmu Kušánů jsou vyhotoveny ve zcela neznámém středoíránskému jazyku, odvozenému z baktrijštiny. Po úplném vyluštění nápisů bychom se mohli dozvědět víc o této ne zcela známé části lidské historie.


Další články v sekci