Narodil se František Josef I.

- Redakce 100+1 historie

<p>Portrét mladého císaře Františka Josefa I. od maďarského malíře Miklóse Barabáse.</p>

Portrét mladého císaře Františka Josefa I. od maďarského malíře Miklóse Barabáse.

18 . 8 . 1830

Reklama

Revoluce, neoabsolutismus, boje v Itálii i vyrovnání s Maďary. Velká láska s nešťastným koncem, smrt dvou dětí a rozpad monarchie. Takovou budoucnost dostal František Josef 18. srpna 1830 do kolébky.

Mocnář, který vládl neuvěřitelných 68 let, nastoupil na trůn za bouřlivých událostí revolučního roku 1848. Není se co divit, že jeho první politické kroky směřovaly k utužení domácích poměrů.

TIP: Mladý František Josef: Jak se stal z arcivévody rakouským císařem?

Srdce Vídeňanů si ale získal za pomoci své krásné manželky Sissi. Přestože byl počátek jejich svazku téměř pohádkový, netrvalo dlouho a císař zůstal v Hofburgu sám, zatímco jeho žena křižovala Evropou. Útěchu nenašel ani u dalších členů rodiny. Mladší bratr zaplatil za mexické dobrodružství životem a vlastní rukou sešel ze světa i syn Rudolf.

Ani poslední léta života neprožil císař v klidu. Konec dlouholeté vlády přinesl nejen smrt dalšího následníka trůnu, ale také vypuknutí Velké války, v jejímž průběhu František Josef zemřel.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907