Narodil se Jakub I. Stuart, následník panenské královny Alžběty

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Jakub I. Stuart</strong> (1566-1625) byl král Skotska jako Jakub VI. a Anglie jako Jakub I. Ve Skotsku vládl od 24. července 1567, kdy se ve věku jednoho roku stal nástupcem své matky<strong> Marie Stuartovny</strong>.</p>

Jakub I. Stuart (1566-1625) byl král Skotska jako Jakub VI. a Anglie jako Jakub I. Ve Skotsku vládl od 24. července 1567, kdy se ve věku jednoho roku stal nástupcem své matky Marie Stuartovny.

19 . 6 . 1566

Reklama

Nástup Jakuba I. Stuarta na anglický trůn ukončil více než stoletou vládu Tudorovců. Když se 19. června 1566 narodil, nikdo nemohl tušit, že uběhne sotva rok a malý princ se stane novým skotským králem.

Jeho otec Jindřich Stuart byl totiž zavražděn a matka Marie Stuartovna musela abdikovat v synův prospěch. Další dramata na sebe nenechala dlouho čekat.

Marie utekla do Anglie, kde ji ale zajala a následně nechala popravit její sestřenice Alžběta. A byla to právě bezdětná královna Anglie, která se rozhodla postoupit korunu svému synovci Jakubovi. Úsvit třicetileté války navíc vzdáleně spojil Jakuba s českými zeměmi. Jeho zetěm nebyl nikdo jiný než Fridrich Falcký, který nakrátko stanul v čele českých zemí coby slavný Zimní král.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907