Narodil se milovník barokní okázalosti Leopold I.

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Leopold I. Habsburský</strong> (1640-1705) byl v letech 1658–1705 císařem Svaté říše římské a v letech 1657–1705 králem českým a uherským.</p>

Leopold I. Habsburský (1640-1705) byl v letech 1658–1705 císařem Svaté říše římské a v letech 1657–1705 králem českým a uherským.

9 . 6 . 1640

Reklama

Narodit se do nejvýznamnějšího vladařského domu Evropy byla sama o sobě celkem výhra. Ale mít vyhlídky na císařskou korunu, to byla ještě vyšší liga. Právě to se poštěstilo malému Leopoldovi, který spatřil světlo světa 9. června 1640. 

TIP: Leopold I. Habsburský: Válečník a milovník umění

Protože byl v té době ještě ve hře Leopoldův bratr Ferdinand, určil císařský pan otec svému mladšímu synovi duchovní dráhu. Uběhlo ale sotva pár let a Leopold se posunul na první místo v následnictví. Zatímco český a uherský trůn mu ještě stihl otec zajistit, o římskou korunu se musel poprat vlastními silami. A pral se vlastně po celou svou vládu.

Nepřítelem číslo jedna mu nebyl nikdo menší než francouzský král Ludvík XIV. Oba rivalové aleměli společnou velkou lásku k umění a přepychu. A tak se za Leopoldovy dlouhé vlády stal vídeňský dvůr skutečným kulturním centrem monarchie.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907