Narodil se Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic, stoupenec Habsburků a nositel Řádu zlatého rouna

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic</strong> (1568-1628), byl první kníže z Lobkovic, první vladař domu lobkowiczkého, nejvyšší kancléř, český šlechtic a politik.</p>

Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic (1568-1628), byl první kníže z Lobkovic, první vladař domu lobkowiczkého, nejvyšší kancléř, český šlechtic a politik.

15 . 8 . 1568

Reklama

Mezi českými politiky předbělohorské éry by se jen stěží našel takový, který by ambicemi mohl konkurovat Zdeňku Vojtěchu Popelovi z Lobkovic. Syn vysokého státního úředníka se narodil 15. srpna 1568 a sotva dokončil studia, vydal se v otcových stopách. Bylo mu jednatřicet, když dosáhl na úřad nejvyššího českého kancléře. Během své kariéry zůstal po celou dobu zástupcem katolické strany, která stála na straně Habsburků. Věrnost rodu mu vynesla dokonce Řád zlatého rouna. Tuto poctu následovalo  povýšení do knížecího stavu. Není divu, že se mocný státník ocitl během stavovského povstání na seznamu osob, které chtěli nekatolíci vyhostit ze země.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907