Narodila se Isabela Habsburská, pokorná vladařka severských zemí

- Redakce 100+1 historie

<p>Isabela Habsburská (1501-1526) byla rakouská arcivévodkyně. Sňatkem s Kristiánem II. Dánským se stala královnou švédskou, norskou a dánskou.</p>

Isabela Habsburská (1501-1526) byla rakouská arcivévodkyně. Sňatkem s Kristiánem II. Dánským se stala královnou švédskou, norskou a dánskou.

18 . 7 . 1501

Reklama

Vzorná a vychovaná princezna, jak se na dceru nejkatoličtějších veličenstev Filipa Sličného a Johany Šílené slušelo, bylo skutečně výbornou partií. Její manžel si to ale zpočátku nemyslel. Isabela Habsburská, která se narodila 18. července 1501 v Bruselu, měla na severu zažít krušné časy.

TIP: Šílená-Sličný: Dramatická láska až za hrob

Přestože dánského a norského krále Kristiána II. neprovázela zrovna nejlepší pověst, rozhodl dědeček Maxmilián, že se právě on stane Isabeliným manželem. Inu, politika. První roky ale čekalo na mladou ženu peklo. Král se netajil milenkou a její rodina dělala nové královně ze života peklo. Až po letech se situace změnila. To už ale král a královna, kterým k ovládaným zemím přibylo Švédsko, čelili převratu a museli ze země odejít. Věrná a oddaná Isabela, která pokorně svého manžela následovala do Flander, zemřela v sotva čtyřiadvaceti letech.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907