Narodila se Virginia Woolfová, spisovatelka, která bourala stereotypy

- redakce 100+1

Virginia Woolfová (1882-1941) patří k nejvýznamnějším modernistům 20. století, je považována za velkého inovátora v oblasti anglického jazyka a jeho užití v beletristickém díle.
Virginia Woolfová (1882-1941) patří k nejvýznamnějším modernistům 20. století, je považována za velkého inovátora v oblasti anglického jazyka a jeho užití v beletristickém díle.
25 . 1 . 1882

Reklama

Hrdinkami subjektivně pojatých knih Virginie Woolfové byly zdánlivě obyčejné ženy, jejichž každodenní rutina tiše zakrývala vnitřní rozpoložení. Přesně taková byla i Virginia, kterou neradostné události z mládí formovaly ve specifickou a komplikovanou osobnost, jež své niterné prožitky svěřovala papíru. Jinak ani nemohla. Když se 25. ledna 1882 narodila, sexuální témata byla tabu.

Psychické problémy se u nadějné spisovatelky projevily již během raných let. Nemalý podíl na jejím stavu mělo zneužívání, kterému byla vystavována ze strany svých dvou bratrů. Ke zlepšení nepřispěla ani smrt bratra Tobyho a otcova autoritářská povaha. Tento vnitřní rozkol následoval roku 1906 první pokus o sebevraždu. Dalších třicet let jejího života však směřovalo jinam, bylo vyplněno podnětnými lidmi a především vlastní tvorbou.

TIP: Ženy v mužských šatech: Aby se prosadily, musely se stát muži

V intelektuální skupině Bloomsbury Group navíc potkala svého manžela, s nímž dokonce založila vlastní nakladatelství. A přesto pod povrchem stále číhala duševní nevyrovnanost. Virginia byla několikrát hospotalizována, vnitřní krizi se ale vyléčit nepodařilo. S postupujícími léty druhé světové války padal na její osobu stín stále tíživěji, až ji roku 1941 dohnal docela. Co se jí nepovedlo před pětatřiceti lety, dokončila řeka Ouse poblíž jejího domova.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907