Narodila se Virginia Woolfová, spisovatelka, která bourala stereotypy

- redakce 100+1

Virginia Woolfová (1882-1941) patří k nejvýznamnějším modernistům 20. století, je považována za velkého inovátora v oblasti anglického jazyka a jeho užití v beletristickém díle.
Virginia Woolfová (1882-1941) patří k nejvýznamnějším modernistům 20. století, je považována za velkého inovátora v oblasti anglického jazyka a jeho užití v beletristickém díle.
25 . 1 . 1882

Reklama

Hrdinkami subjektivně pojatých knih Virginie Woolfové byly zdánlivě obyčejné ženy, jejichž každodenní rutina tiše zakrývala vnitřní rozpoložení. Přesně taková byla i Virginia, kterou neradostné události z mládí formovaly ve specifickou a komplikovanou osobnost, jež své niterné prožitky svěřovala papíru. Jinak ani nemohla. Když se 25. ledna 1882 narodila, sexuální témata byla tabu.

Psychické problémy se u nadějné spisovatelky projevily již během raných let. Nemalý podíl na jejím stavu mělo zneužívání, kterému byla vystavována ze strany svých dvou bratrů. Ke zlepšení nepřispěla ani smrt bratra Tobyho a otcova autoritářská povaha. Tento vnitřní rozkol následoval roku 1906 první pokus o sebevraždu. Dalších třicet let jejího života však směřovalo jinam, bylo vyplněno podnětnými lidmi a především vlastní tvorbou.

TIP: Ženy v mužských šatech: Aby se prosadily, musely se stát muži

V intelektuální skupině Bloomsbury Group navíc potkala svého manžela, s nímž dokonce založila vlastní nakladatelství. A přesto pod povrchem stále číhala duševní nevyrovnanost. Virginia byla několikrát hospotalizována, vnitřní krizi se ale vyléčit nepodařilo. S postupujícími léty druhé světové války padal na její osobu stín stále tíživěji, až ji roku 1941 dohnal docela. Co se jí nepovedlo před pětatřiceti lety, dokončila řeka Ouse poblíž jejího domova.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907