Národní park Uluru-Kata Tjuta: Rudá pýcha Austrálie

Pokud se budete bavit s někým, kdo navštívil Austrálii, můžete si být téměř jisti, že na tomto legendárním místě byl. Národní park Uluru-Kata Tjuta totiž ukrývá přírodní div, který nikde jinde na světě neuvidíte

17.05.2018 - Dagmar Kulaviaková



Na „nekonečné“ vyprahlé rovině se do výše 348 m tyčí obrovská pískovcová masa, která díky své délce 3,6 km a šířce 1,9 km představuje největší monolit na světě. Navíc se odhaduje, že je tato „ostrovní hora“ zavrtaná až do hloubky pěti kilometrů. 

Největší australská chlouba, ke které se dostanete po 450 km dlouhé cestě z města Alice Springs, odvozuje své pojmenování Uluru z jazyka domorodých aboridžinců. Známý je také její druhý název – Ayers Rock, tedy Ayersova skála. Toto označení si kopec vysloužil v roce 1873 od cestovatele Williama Gosseho, který tak vzdal poctu australskému politikovi siru Henrymu Ayersovi.

Posvátné místo

Uluru je působivé kdykoliv, ale přece jen nejvíce fascinuje za úsvitu a za soumraku, kdy se zahalí do rudé a oranžové barvy. Celý monolit lze také obejít: jedná se o 9,4 km dlouhý trek, ale při cestě je třeba myslet na několik zásad. V létě se doporučuje vyrazit brzy ráno, později už panuje nesnesitelné vedro. Samozřejmostí je také dostatek vody. Protože je Uluru a jeho okolí posvátným územím místního kmene Anangů, desítky cedulí návštěvníky upozorňují, aby se chovali tiše a na některých místech nefotili.

TIP: Přísně tajné svatyně: Rudý domov tajemných duchů

Problém představuje také výstup na vrchol. V některých obdobích je kvůli počasí zcela zakázán a nedoporučuje se ani za příhodných podmínek. Povrch hory je totiž velmi kluzký a za touhu stanout na vrcholu už zaplatily životem více než tři desítky lidí. Navíc podle domorodců přináší toto adrenalinové dobrodružství smůlu. Místní lidé totiž věří, že na Uluru žijí duchové, kteří nesmí být rušeni. 


Další články v sekci