NASA poslala holografického chirurga na palubu Mezinárodní vesmírné stanice

20.04.2022 - Stanislav Mihulka

Chirurg NASA a jeho společníci se stali prvními lidmi, kteří byli „holoportováni“ na palubu Mezinárodní vesmírné stanice

<p>Chirurg NASA Josef Schmid s nezaměnitelným vulkánským pozdravem.</p>

Chirurg NASA Josef Schmid s nezaměnitelným vulkánským pozdravem.


Reklama

Lidé jsou již déle než 20 let trvale přítomni ve vesmíru mimo planetu Zemi. Pokud vám tato zpráva nepřijde dost sci-fi vězte, že na palubu Mezinárodní vesmírné stanice byli nedávno „teleportováni“ lidé. Konkrétně šlo o letového chirurga NASA Josefa Schmida a Fernanda De La Pena Llaca ze společnosti AEXA Aerospace a jejich týmů. Na Mezinárodní vesmírné stanici se loni v říjnu objevily jejich hologramy, které si popvídaly s astronautem ESA Thomasem Pesquetem. Událost tak trochu připomíná scénu z paluby hvězdné lodi USS Voyager a startrekovou postavu Doktora – počítačového programu s holografickým rozhraním v lidské formě.

Hologramy na oběžné dráze 

Mezinárodní vesmírná stanice sice ještě není hvězdná loď ze světa Star Treku, i tak ale jde o významný pokrok, který posouvá komunikaci mezi astronauty na vesmírných misích s lidmi na Zemi na novou úroveň. Při experimentu byla využita kamera Microsoft Hololens Kinect a software společnosti AEXA. Výsledkem byly kvalitní 3D modely lidí přenášených na palubu ISS a jejich rozhovor s astronautem působil, jako by se bavili tváří v tvář. Jde o technologii „holoportace“, s níž přišla před 6 lety společnost Microsoft.

TIP: Na palubě ISS přivítají robotického společníka s umělou inteligencí

Schopnost „teleportovat“ lidi na palubu orbitálních stanic a kosmických lodí otevírá nové možnosti pro astronauty, pokud jde o lékařské či psychologické zákroky, výzkum nebo i setkání s blízkými osobami. Jak potvrzuje Schmid: „Je to naprosto nový způsob komunikace na ohromné vzdálenosti. A současné také zbrusu nový způsob lidské přítomnosti ve vesmíru.

Podle Schmida naše fyzické tělo sice v takovém případě není v kosmickém prostoru fyzicky přítomno, ale osoba jako entita tam nepochybně přítomná je. Schmid a jeho společníci se stali prvními lidmi, kteří byli tímto způsobem „přeneseni“ či „holoportováni“ mimo Zemi. Dalším krokem by mělo být spojení této technologie s rozšířenou realitou.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907