Na palubě ISS přivítají robotického společníka s umělou inteligencí

28.02.2018 - Stanislav Mihulka

Robotický parťák CIMON bude bavit astronauty na oběžné dráze. Bude jim ale také pomáhat

<p>Robotický společník CIMON se chystá do vesmíru.</p>

Robotický společník CIMON se chystá do vesmíru.


Reklama

Crew Interactive Mobile Companion, čili CIMON se brzy podívá do vesmíru. Jde o robotického pomocníka vybaveného digitální tváří, hlasem, kamerou, a také umělou inteligencí, který bude astronautům pomáhat s experimenty na oběžné dráze. Poslouží také jako společník, který astronautům zpestří pobyt v beztížném stavu.

Podle Manfreda Jaumanna, šéfa divize Microgravity Payloads společnosti Airbus, se CIMON stane prvním systémem pro asistenci astronautům, který má k dispozici umělou inteligenci. Airbus ho vyvinul ve spolupráci se společností IBM.

Robotický parťák proti stresu

CIMON využívá technologii IBM Watson, tedy umělou inteligenci, která dovede porozumět lidské řeči. Díky tomu může CIMON komunikovat s astronauty na palubě ISS, jako by se nechumelilo. Robot je také schopný rozeznávat tváře a emoce, k jejichž zpracování disponuje slušnou emoční inteligencí. Měl by přispět ke snížení každodenního stresu, který nepochybně zatěžuje posádku ve vesmíru.

TIP: Na ISS přistál robot VIPIR. Bude trénovat doplňování paliva ve vesmíru

Na cestu by měl CIMON vyrazit v červnu, kdy se vydá na ISS s německým astronautem Alexanderem Gerstem. Airbus počítá s podobnými robotickými společníky astronautů i do budoucna, na dlouhodobé mise k Měsíci nebo k Marsu.

  • Zdroj textu:

    Airbus

  • Zdroj fotografií: Airbus / IBM Watson

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907