Na palubě ISS přivítají robotického společníka s umělou inteligencí

Robotický parťák CIMON bude bavit astronauty na oběžné dráze. Bude jim ale také pomáhat

28.02.2018 - Stanislav Mihulka



Crew Interactive Mobile Companion, čili CIMON se brzy podívá do vesmíru. Jde o robotického pomocníka vybaveného digitální tváří, hlasem, kamerou, a také umělou inteligencí, který bude astronautům pomáhat s experimenty na oběžné dráze. Poslouží také jako společník, který astronautům zpestří pobyt v beztížném stavu.

Podle Manfreda Jaumanna, šéfa divize Microgravity Payloads společnosti Airbus, se CIMON stane prvním systémem pro asistenci astronautům, který má k dispozici umělou inteligenci. Airbus ho vyvinul ve spolupráci se společností IBM.

Robotický parťák proti stresu

CIMON využívá technologii IBM Watson, tedy umělou inteligenci, která dovede porozumět lidské řeči. Díky tomu může CIMON komunikovat s astronauty na palubě ISS, jako by se nechumelilo. Robot je také schopný rozeznávat tváře a emoce, k jejichž zpracování disponuje slušnou emoční inteligencí. Měl by přispět ke snížení každodenního stresu, který nepochybně zatěžuje posádku ve vesmíru.

TIP: Na ISS přistál robot VIPIR. Bude trénovat doplňování paliva ve vesmíru

Na cestu by měl CIMON vyrazit v červnu, kdy se vydá na ISS s německým astronautem Alexanderem Gerstem. Airbus počítá s podobnými robotickými společníky astronautů i do budoucna, na dlouhodobé mise k Měsíci nebo k Marsu.

  • Zdroj textu

    Airbus

  • Zdroj fotografií

    Airbus / IBM Watson


Další články v sekci