NASA testovala motory pro raketu SLS: Zkouška ale nedopadla podle očekávání

19.01.2021 - Stanislav Mihulka

Pozemní zážeh motorů rakety SLS trval namísto plánovaných osmi minut jen něco málo přes minutu. Raketa je přitom klíčovým prvkem amerického programu Artemis. Podle NASA to ale plánovaný start (nejspíš) neohrozí…

<p>Test motorů RS-25, které budou pohánět nosnou raketu SLS pro mise programu Artemis</p>

Test motorů RS-25, které budou pohánět nosnou raketu SLS pro mise programu Artemis


Reklama

Až se jednou a doufejme, že brzy, vznese monumentální nosná raketa SLS (Space Launch System), její první stupeň budou pohánět čtyři raketové motory RS-25 na kapalné palivo, které původně používaly americké raketoplány Space Shuttle. Odborníci NASA v posledních letech tyto motory testují a adaptují pro nové využití.

Předposlední test motorů tohoto typu proběhl 28. února 2019, kdy pozemní zážeh motoru trval 510 sekund. V sobotu 16. ledna 2021 se odehrál zatím poslední test motorů RS-25. Pozemní zážeh měl trvat o něco déle než 8 minut, test byl ale v 67 sekundě předčasně ukončen.

Program Artemis je za dveřmi

Nový test motorů RS-25 proběhl v centru Stennis Space Center ve státě Mississippi. Specialisté NASA teď samozřejmě vyšetřují příčiny, kvůli nimž muselo dojít k přerušení testu. Bez ohledu na problémy, které bude nutné vyřešit, představuje tento test významný milník v přípravě rakety SLS pro let na Měsíc v programu Artemis. 

TIP: Směr Měsíc! NASA znovu úspěšně otestovala mohutný motor pro raketu SLS

Podle vyjádření NASA nešlo o fatální neúspěch. Jejich inženýři získali množství důležitých dat o průběhu odpočtu, zážehu motorů, i z průběhu zážehu, byť byl mnohem kratší, než původně plánovali. Nepochybně jim tato data přijdou k užitku, protože mnoho času do startu první mise programu Artemis už nezbývá. V tuto chvíli stále platí, že první raketa SLS s lodí Orion bez lidské posádky poletí do vesmíru ještě před koncem letošního roku.

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907