NASA ve spolupráci s JPL testuje robotický balon pro průzkum Venuše

NASA ve spolupráci s JPL vyvíjí aerobota, který by měl zkoumat atmosféru Venuše z výšky 55 kilometrů nad jejím povrchem

21.10.2022 - Stanislav Mihulka



Není tajemstvím, že povrch Venuše je jako rozpálená pec. Dělat průzkum v takových podmínkách je pochopitelně velmi obtížné. V atmosféře Venuše jsou ale oblasti, kde panuje mnohem přívětivější teplota i tlak. Právě tam bychom přitom mohli nalézt nějaké organismy, pokud na Venuši existují.

Jak ale zkoumat atmosféru Venuše? Návrhů už padla celá řada. Odborníci americké Laboratoře tryskového pohonu (JPL) americké vesmírné agentury NASA vyvíjejí pro takovou misi robotický balon, kterému říkají aerobot.

Aerobot pro Venuši

Tým JPL nedávno testoval prototyp aerobota, jehož velikost je v porovnání s plánovaným balonem pro zmíněnou misi zhruba třetinová – balon určený pro Venuši by měl měřit okolo 12 metrů. Prototyp se proletěl ve výšce zhruba jednoho kilometru nad propadlinou Black Rock Desert, která se nachází na severozápadě Nevady. Během dvou zkušebních letů se nacházel v podmínkách, jaké lze očekávat ve výšce zhruba 55 kilometrů nad povrchem Venuše.

S fungováním prototypu balonu jsme velice spokojeni. Úspěšně odstartoval, zvládl manévry během letu a po obou letech byl vyzvednut v dobrém stavu,popisuje Jacob Izraelevitz, který v JPL řídí vývoj balonu. „Získali jsme spoustu dat, která využijeme v závěrečné fázi vývoje balonu.

TIP: Atmosféru Venuše by mohly prozkoumat kosmické lodě připomínající rejnoky

Ani zdaleka nejde o první podobný počin – již v roce 1985 vyslali Sověti na Venuši dva balony, které byly součástí misí Vega 1 a Vega 2. Na Venuši operovaly necelé dva dny. Americký aerobot týmu JPL by měl fungovat nejméně padesátkrát déle. Jeho úkolem bude studovat vibrace v atmosféře Venuše kvůli možným otřesům Venuše, a také chemické složení atmosféry této planety, kolem něhož je stála řada otazníků.


Další články v sekci