NASA zkoumá, jak by mohla udržovat ISS na oběžné dráze bez Rusů

Americká vesmírná agentura NASA zvažuje způsoby, jakými by mohla udržovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na oběžné dráze bez ruské pomoci.

02.03.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKPodle šéfky programu NASA pro lety lidí do vesmíru Kathy Luedersová zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Moskva chtěla od spolupráce na provozu ISS odstoupit v návaznosti na invazi na Ukrajinu. Americká vesmírná agentura NASA ale zvažuje způsoby, jakými by mohla udržovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na oběžné dráze bez ruské pomoci.

Vyjádření přichází poté, co šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin minulý týden ostře reagoval na americké sankce uvalené na Rusko kvůli vpádu vojsk do sousední země. Rogozin mimo jiné naznačoval, že Rusové by mohli spolupráci kolem ISS ukončit, načež by mohl následovat „nekontrolovaný sestup“ stanice na území USA nebo Evropy. „ISS nelétá nad Ruskem, takže všechna rizika jsou na vaší straně,“ uvedl Rogozin.

Rogozin k aktuálním sankcím uvaleným na Rusko uvedl, že podle něj nejde o nic nového. „Chcete nám blokovat přístup k odolné vesmírné mikroelektronice? To už jste zcela oficiálně udělali v roce 2014,“ uvádí šéf Roskosmosu na Twitteru. Kromě toho Rogozin obvinil Spojené státy z toho, že „chtějí zničit konkurenci na trhu vesmírných nosných raket“.

Kdo zastoupí Rusko?

Rusko je pro provoz vesmírné stanice naprosto klíčové, neboť zodpovídá za její pohon a za kontrolu dráhy letu. K tomu slouží motory připojené vesmírně lodě Progress, které se pravidelně zapínají a udržují stanici asi 400 kilometrů nad povrchem Země. Spojené státy se starají o podporu života a dodávky energie. Obě země také na ISS vysílají své astronauty, přičemž aktuálně jsou na ISS dva Rusové a tři američtí astronauti společně s Němcem Matthiasem Maurerem.

Luedersová v pondělí řekla, že spolupráce v této souvislosti formálně pokračuje a že americká strana nepozoruje „v pracovní rovině žádné signály, že by naši protějšci nebyli odhodláni“ pokračovat. „Zároveň neustále hledáme způsoby, jak navýšit operační flexibilitu, a naši přepravci nákladu se zabývají doplněním různých možností,“ uvedla Luedersová. Jmenovala společnost Northrop Grumman, jejíž loď Cygnus je podle výrobce schopna ISS pohánět bez přispění ruských motorů. Také zmínila SpaceX, jejíž šéf Elon Musk na twitteru zveřejnil logo své firmy v reakci na řečnickou otázku Rogozina, kdo by zachránil vesmírnou stanici před pádem na Zemi.

Luedersová ovšem zdůraznila, že jde pouze o nouzové možnosti. „Bylo by pro nás velmi obtížné fungovat samostatně. ISS je mezinárodní partnerství... byl by to smutný den pro mezinárodní spolupráci, pakliže bychom nebyli schopni nadále pokojně pracovat ve vesmíru,“ řekla.

Mise na Mars v ohrožení

Ruská agrese na Ukrajině již vyústila k narušení plánů vesmírných misí. Odložena bude zřejmě mise Exomars, která měla dopravit evropský rover Rosalind Franklin na povrch Marsu. Do vesmíru jej měla vynést ruská raketa Sojuz a tamní vesmírná agentura se podílela také na vývoji přistávacího modulu Kazačok a některých přístrojů roveru.

TIP: Šéf ruského Roskosmu komentuje úspěch SpaceX: Tohle je vaše válka, ne naše

Na společném pondělním setkání zástupců 22 zemí Evropské vesmírné agentury zatím nedošlo k žádnému finálnímu rozhodnutí, pokračující spolupráce s Ruskem se však jeví jako nepravděpodobná. Důvodem je ruská invaze na ukrajinské území a následné sankce (nejen) evropských zemí.


Další články v sekci