Následovník řady KV: Těžký tank IS-1

11.12.2016 - Ivo Pejčoch

Těžký tank IS-1 byl vyvinutý v roce 1943 a nesl jméno sovětského diktátora Josifa Stalina

IS-1 -<p>Prototyp tanku IS-1</p>
IS-1 -

Prototyp tanku IS-1


Reklama

Rok 1943 přinesl z německé strany v oblasti obrněné techniky celou řadu novinek. Wehrmacht přišel s tanky nové generace, těžké stroje typu Tiger poznali Sověti již roku 1942, v následujícím roce se u Kurska objevily nové střední pantery, současně na frontě začaly operovat modernizované verze starších středních tanků Panzer III a Panzer IV. Velení Rudé armády muselo urychleně začít technický nástup nepřítele řešit a připravilo nový těžký tank IS-1 s trupem svařeným z válcovaných i odlévaných součástí.

IS-1

 • Osádka: 4 muži
 • Hmotnost: 44 t
 • Délka: 8,56 m
 • Šířka: 3,07 m
 • Výška: 2,73 m
 • Pohonná jednotka: V2-IS
 • Výkon motoru: 382 kW
 • Max. rychlost: 37 km/h
 • Dojezd: 130 km
 • Pancéřování trupu: 100–120 mm
 • Hlavní výzbroj: 85mm kanón D-5T vz. 1943
 • Vedlejší výzbroj: 3 × 7,62mm kulomet DT, případně 1 × 12,7mm kulomet DŠK 

Měl zajímavý tvar: čelní deska byla výrazně skloněná, nad blatníky pak přední partie plynule přecházela zaoblenou částí do bočnic. Pancéřová ochrana byla mohutná: čelo vany mělo sílu 100 mm, čelo korby dokonce 120 mm. Tank poháněl čtyřtaktní dvanáctiválcový vidlicový diesel V2-IS o maximálním výkonu 382 kW. Hlavní zbraní obrněnce se stal kanón D-5T vzor 1943 ráže 85 mm.

S ním byl spřažen kulomet DT ráže 7,62 mm a druhá zbraň stejného typu se nacházela v zadní stěně věže. Třetí se volně ukládal v bojovém prostoru. Na velitelské kupoli mohl být instalován 12,7mm kulomet DŠK. Podvozek se skládal z dvanácti zdvojených celoocelových pojezdových kol (šest na každém boku) a dále jej doplňovalo hnací a napínací kolo a tři kladky.

Sériová výroba IS-1, jež probíhala pouze v roce 1943, vyprodukovala jen 107 exemplářů. IS-1 byly poprvé nasazeny do boje 15. února 1944 v rámci 13. těžkého tankového pluku, jenž disponoval 21 těžkými obrněnci, které operovaly na linii Fastov – Bílá Cerkev. 

Reklama

 • Zdroj textu:

  Válka REVUE SPECIÁL Svět tanků

 • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907