Následovník řady KV: Těžký tank IS-1

11.12.2016 - Ivo Pejčoch

Těžký tank IS-1 byl vyvinutý v roce 1943 a nesl jméno sovětského diktátora Josifa Stalina

IS-1 -<p>Prototyp tanku IS-1</p>
IS-1 -

Prototyp tanku IS-1


Reklama

Rok 1943 přinesl z německé strany v oblasti obrněné techniky celou řadu novinek. Wehrmacht přišel s tanky nové generace, těžké stroje typu Tiger poznali Sověti již roku 1942, v následujícím roce se u Kurska objevily nové střední pantery, současně na frontě začaly operovat modernizované verze starších středních tanků Panzer III a Panzer IV. Velení Rudé armády muselo urychleně začít technický nástup nepřítele řešit a připravilo nový těžký tank IS-1 s trupem svařeným z válcovaných i odlévaných součástí.

IS-1

 • Osádka: 4 muži
 • Hmotnost: 44 t
 • Délka: 8,56 m
 • Šířka: 3,07 m
 • Výška: 2,73 m
 • Pohonná jednotka: V2-IS
 • Výkon motoru: 382 kW
 • Max. rychlost: 37 km/h
 • Dojezd: 130 km
 • Pancéřování trupu: 100–120 mm
 • Hlavní výzbroj: 85mm kanón D-5T vz. 1943
 • Vedlejší výzbroj: 3 × 7,62mm kulomet DT, případně 1 × 12,7mm kulomet DŠK 

Měl zajímavý tvar: čelní deska byla výrazně skloněná, nad blatníky pak přední partie plynule přecházela zaoblenou částí do bočnic. Pancéřová ochrana byla mohutná: čelo vany mělo sílu 100 mm, čelo korby dokonce 120 mm. Tank poháněl čtyřtaktní dvanáctiválcový vidlicový diesel V2-IS o maximálním výkonu 382 kW. Hlavní zbraní obrněnce se stal kanón D-5T vzor 1943 ráže 85 mm.

S ním byl spřažen kulomet DT ráže 7,62 mm a druhá zbraň stejného typu se nacházela v zadní stěně věže. Třetí se volně ukládal v bojovém prostoru. Na velitelské kupoli mohl být instalován 12,7mm kulomet DŠK. Podvozek se skládal z dvanácti zdvojených celoocelových pojezdových kol (šest na každém boku) a dále jej doplňovalo hnací a napínací kolo a tři kladky.

Sériová výroba IS-1, jež probíhala pouze v roce 1943, vyprodukovala jen 107 exemplářů. IS-1 byly poprvé nasazeny do boje 15. února 1944 v rámci 13. těžkého tankového pluku, jenž disponoval 21 těžkými obrněnci, které operovaly na linii Fastov – Bílá Cerkev. 

 • Zdroj textu:

  Válka REVUE SPECIÁL Svět tanků

 • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907