Našli jsme gen obezity? Mozek obézních lidí je menší a také až o 10 let starší

10.10.2016 - Martin Reichman

Nová studie vědců z univerzity v Cambridgi ukazuje, že mozek lidí s nadváhou je v mnohem horší kondici než u lidí s normální hmotností


Reklama

Studie, na níž spolupracovali vědci z univerzity v Cambridgi a Yaleovy univerzity ukazuje, že lidé s nadváhou mají menší objem bílé mozkové hmoty. Ta se nachází pod šedou hmotou, tedy pod mozkovou kůrou. Tvoří ji vlákna, která vstupují a vystupují z kůry, a dráhy, které propojují jednotlivé části mozku. 

Výsledky skenů pomocí magnetické rezonance také ukázaly, že mozek lidí s nadváhou je mnohem „opotřebovanější“. V porovnání s mozky lidí s běžnou tělesnou hmotností je rozdíl v opotřebovanosti zhruba 10 let.

Dobrou zprávou pro všechny tlouštíky je, že nižší objem bílé mozkové hmoty zřejmě automaticky neznamená horší kognitivní výkonnost. Testy IQ neprokázaly, že by vyšší BMI souviselo s hodnotou IQ. Výzkum probíhal na vzorku 473 lidí ve věku od 20 do 87 let.

Pro úbytek bílé mozkové hmoty u lidí s nadváhou vědci zatím vysvětlení nemají. Jednou z teorií je, že nadváha a sklony k přejídání souvisí s genetickou výbavou způsobující úbytek bílé hmoty. Pokud by se tato teorie prokázala jako pravdivá, dost možná jsme na stopě „genu obezity“.

  • Zdroj textu:

    The Guardian, Neurobiology of Aging

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907