Našli jste svůj smysl života? Odpověď určuje kvalitu vašeho zdraví a pohody

06.01.2020 - Stanislav Mihulka

Výzkum více než tisícovky Američanů nejrůznějšího věku ukázal, kdy nejčastěji hledáme smysl života


Reklama

V posledních třech desetiletích se význam smyslu života objevuje jako důležitá otázka v lékařském výzkumu, zejména v souvislosti se stárnutím populace. Nedávná studie vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu ukázala, že hledání smyslu života a jeho případné nalezení je důležité pro zdraví a pohodu člověka. Ukázalo se také, že hledání smyslu života je důležitější pro mladší ročníky a pro seniory. Populace ve středním věku si tyto filozofické otázky pokládá v mnohem menší míře.

Studie, publikovaná v časopisu Journal of Clinical Psychiatry, uvádí, že definování smyslu života je spojené s lepší fyzickou a duševní pohodou. Pro „hledače“ pak podle vědců platí, že jsou ve větší míře vystaveni stresu a užívají si v menší míře blahobyt. Podle vedoucího studie a psychiatra Dilipa Jesteho jsou lidé, kteří naleznou svůj smysl života šťastnější a zdravější než ti, kteří kterým se to nepodaří.

TIP: Štěstí očima vědy: Být bohatý a zdravý nestačí, rozhodují geny

Výsledky studie, která zahrnovala více než tisícovku respondentů ve věku od 21 do 100 let, také ukazují, že intenzita hledání smyslu života a jeho naplnění se liší podle věku. Nejintenzivnější hledači jsou mladí lidé ve věku okolo dvacítky. S postupem času pak pátrání po smyslu života klesá. Podle doktora Jesteho to souvisí s tím, že se lidé po třicítce více věnují své kariéře a rodině a na přemítání o smyslu života jim nezbývá čas a síla. Základní otázka života se poté opět objevuje u lidí po šedesátce, kdy opouštějí svá zaměstnání a mění se jejich životní priority.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UC San Diego

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907