Naštvané kamenné tváře Olméků zřejmě patří náčelníkům v jaguářím transu

18.08.2022 - Stanislav Mihulka

Náčelníci Olméků se při rituálech „proměňovali“ v jaguáry. Zmíněná praxe se podle archeologů promítala i do jejich umění

<p>Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. <em>(foto: Centro INAH Tabasco, CC0)</em></p>

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH Tabasco, CC0)


Reklama

Dávní Olmékové byli první zásadní kulturou Střední Ameriky. Vládli v tropických nížinách dnešních mexických států Veracruz a Tabasco, zhruba v letech 1500 až 400 před naším letopočtem. Zůstaly po nich pozoruhodné artefakty, z nichž jsou nejznámější obrovské kamenné hlavy. Jak se ale ukazuje, z olmécké kultury je stále co objevovat.

Tým archeologů mexického Národního institutu pro antropologii a archeologii (INAH) nedávno objevil dvě velké tváře se zuřivým výrazem, které Olmékové vytesali do vápence. Kamenné tváře byly nalezeny u Villahermosy, hlavního města státu Tabasco, jehož turistický ruch je založený na množství olméckých památek.

Jaguáří rituál 

Jde o reliéfy ve tvaru kruhu, jejichž průměr činí kolem 1,4 metru. Součástí reliéfů jsou i doplňkové ornamenty a symboly, dominantní je ale v obou případech lidská tvář s nápadně nasupeným výrazem. Archeologové se domnívají, že oba reliéfy znázorňují náčelníky, kteří se během rituálu nacházejí v transu a předvádějí řev jaguára.

Nedávno objevené olmécké kamenné tváře ze státu Tabasco. (foto: Centro INAH Tabasco, CC0)

Odborníci institutu INAH jsou přesvědčeni, že zmíněné tváře patří dávným místním vládcům, kteří v této oblasti působili v samotném závěru éry Olméků, někdy v letech 900 až 400 před naším letopočtem. Pro srovnání, zhruba v té době byl ve střední Itálii založen Řím.

TIP: Záhadné olmécké hlavy: Čí portréty zanechala v džungli neznámá civilizace?

Majestátní jaguár je největší šelmou Střední a Jižní Ameriky a je proto pochopitelné, že hrál významnou roli v náboženských představách a rituálech řady kultur v této části světa, Olméky nevyjímaje. „Pokud jde o rituály související s kamennými tvářemi, podle všeho byli náčelníci škrceni a jejich mozek byl kvůli tomu méně zásobován kyslíkem, čímž se dostávali do stavu změněného vědomí,přibližuje archeolog Tomás Pérez Suárez. Od takto uměle navozené hypoxie byl pak již jen krůček k „jaguářímu transu“.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907