Návrat domů: Orion úspěšně dokončil první část mise Artemis

Modul Orion dopadem do Tichého oceánu završil po 25 dnech svou cestu okolo Měsíce. Šlo o první krok programu Artemis, který má ambice vyslat člověka na Měsíc a na Mars.

12.12.2022 - Martin ReichmanV neděli ukončená mise byla prvním krokem programu Artemis, který má ambice vyslat člověka na Měsíc a následně založit dlouhodobou lunární kolonii jako odrazový můstek pro ještě ambicióznější projekt budoucích letů na Mars.

Poslední fázi návratu na Zemi NASA zahájila v neděli krátce po 18:00 SEČ, kdy se od posádkového modulu oddělil Evropský servisní modul (ESM) Evropské kosmické agentury (ESA). Orionu zajišťoval vzduch, elektřinu a pohon.

Do pozemské atmosféry pak modul vstoupil krátce před 18:30 SEČ rychlostí bezmála 40 tisíc kilometrů za hodinu. Ochranný štít při tom musel vydržet teplotu až tři tisíce stupňů Celsia, zhruba poloviční teplotu, než má povrch Slunce. Do vod u mexického ostrova Guadalupe dopadl v 18:40 SEČ, kde ho z oceánu vyzvedla loď amerického námořnictva.

„Dopad do Tichého oceánu byl ukázkový,“ uvedl komentátor NASA poté, co se Orion snesl do vod u Kalifornského poloostrova, necelých 10 kilometrů od americké lodi USS Portland. Modul vznášející se nad hladinou a jeho posádku – tři figuríny vybavené senzory – rychle obkroužily helikoptéry a menší plavidla.

Příště už s astronauty

Úspěšný návrat na Zemi je pro NASA významným milníkem programu Artemis. Dalším krokem je Artemis II, kdy do lodi usednou tři Američané a jeden Kanaďan, aby jako první lidé po dlouhých 52 letech opustili nízkou oběžnou dráhu Země. I přes velkou podívanou a důležitý milník, jakým se nepochybně stane, bude expedice veskrze krátká, s pouhým obletem Měsíce po trajektorii volného návratu.

TIP: Program Artemis: Jaké jsou jeho cíle a jak bude pokračovat 

Mise Artemis II je zatím stále plánovaná na konec roku 2024, s velkou pravděpodobností ale u ní dojde k posunu. NASA na ni hodlá velkou část hardwaru z Orionu použitého k misi Artemis I a přestavba si vyžádá čas. I při optimistickém scénáři se tak pilotovaný let k Měsíci pravděpodobně neuskuteční dříve než v polovině roku 2025.


Další články v sekci