Návrat malárie? Ve Spojených státech se objevily první případy po 20 letech

Na Floridě a v Texasu se během nedávné doby objevilo pět případů lokální nákazy malárií

30.06.2023 - Stanislav MihulkaAmerická federální agentura Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC, podle anglického Centers For Disease Control And Prevention) v posledních dvou měsících zachytila celkem pět případů malárie. Podle všeho jde o lokální případy a pacienti byli nakaženi komáry přímo na území Spojených států.

Lékaři odhalili celkem čtyři případy malárie z jedné oblasti na Floridě, pátý, podle všeho nezávisle vzniklý, pochází z Texasu. Je to poprvé po 20 letech, kdy se v USA objevily případy lokální nákazy malárií. Naposledy k tomu došlo v roce 2003, kdy se lokální malárie vyskytla v okrese Palm Beach na Floridě.

Lokální nákaza malárií

Ve Spojených státech, podobně jako v mnoha dalších zemích, se sice malárie obvykle nevyskytuje, ale řada lidí si tuto infekci nechtěně „doveze“ z cest do oblastí, v nichž je malárie endemická. Agentura CDC každopádně vnímá případy lokální nákazy malárií v USA jako závažné a postižená území následně dlouhodobě sleduje, zda se neobjeví další případy.

TIP: Původce malárie intenzivně mutuje: V ohrožení je celý východoafrický poloostrov

V souvislosti s malárií se často mluví o vlivu globálního oteplování. Ten ale v případě malárie není jednoznačný. Rostoucí teploty sice přispívají k šíření malarických komárů, ale o výskytu této obávané choroby rozhodují spíše jiné faktory, především kvalita lékařské péče na daném území. Například v USA se malárie v minulosti přirozeně vyskytovala na poměrně rozsáhlém území, převážně ve východní části země, až k hranicím s Kanadou, ačkoliv tam panovaly nižší teploty než dnes.

Navzdory uvedeným případům je v USA riziko nakažení malárií stále velmi nízké,uvádí v nedávném prohlášení CDC. „Komáři rodu Anopheles, kteří mohou malárii přenášet, se ale vyskytují v mnoha oblastech Spojených států, takže nelze vyloučit, že k podobným případům bude docházet i v budoucnu.


Další články v sekci