Původce malárie intenzivně mutuje: V ohrožení je celý východoafrický poloostrov

05.10.2021 - Stanislav Mihulka

Nové mutace, které se objevily v Etiopii, bohužel umožňují zimničce tropické uniknout rychlému diagnostickému testu. Podle vědců kvůli tomu zbytečně umírají další lidé

<p>V Etiopii se objevila minimálně jedna mutace, která zimničce tropické <em>(Plasmodium falciparum)</em> pomáhá vyhnout se detekci rychlým diagnostickým testům. Ve výřezu zimnička přisátá na lidské červené krvince.</p>

V Etiopii se objevila minimálně jedna mutace, která zimničce tropické (Plasmodium falciparum) pomáhá vyhnout se detekci rychlým diagnostickým testům. Ve výřezu zimnička přisátá na lidské červené krvince.


Reklama

Malárie má stále chuť zabíjet. V roce 2019 se stala osudnou pro více než 400 tisíc lidí, většinou malých dětí a kojenců. V některých ohledech se situace zlepšuje, ale původce malárie, jako každý správný patogen, nás umí zaskočit. Nejvíce smrtící formu malárie má na svědomí zimnička tropická (Plasmodium falciparum), která, jak se ukazuje, intenzivně mutuje.

V Etiopii se objevila minimálně jedna mutace, která zimničce pomáhá vyhnout se detekci rychlým diagnostickým testem. Odborníci odhadují, že asi 10 procent případů malárie v této oblasti kvůli tomu zůstává mimo zorné pole zdravotníků. To je pro mutované zimničky velkou výhodou, která jim umožňuje se šířit.

Problém v Etiopii

Právě rychlé diagnostické testy malárie pomohly Etiopii, druhé nejlidnatější zemi Afriky, v uplynulém desetiletí významně zlepšit situaci s malárií. Ročně se tam prodá kolem 345 milionů těchto testů, detekujících antigeny v krvi pacienta. Teď mají v Etiopii vážný problém a zlepšení, bohužel, zatím není na obzoru. Alternativní testy mají totiž svá úskalí. 

TIP: Stateční dobrovolníci se kvůli výzkumu nechali nakazit malárií

Podle Jonathana Parra ze Severokarolínské univerzity se na mnoha místech objevují velké počty falešně negativních testů a někteří nemocní kvůli tomu umírají. Jde o vážný problém, který limituje naše snahy bojovat s touto vražednou chorobou. Zároveň jde o hlasité připomenutí evolučního potenciálu patogenů a jejich schopnosti velmi rychle se přizpůsobovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907