Stateční dobrovolníci se kvůli výzkumu nechali nakazit malárií

03.06.2021 - Stanislav Mihulka

Dobrovolně infikovaní lidé přispívají k objevům, kterých by jinak prakticky nebylo možné dosáhnout

<p>Malárie je skutečnou metlou lidstva – v roce 2019 bylo podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO ve světě asi 229 milionů nemocných, přičemž 409 tisíc z nich zemřelo.</p>

Malárie je skutečnou metlou lidstva – v roce 2019 bylo podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO ve světě asi 229 milionů nemocných, přičemž 409 tisíc z nich zemřelo.


Reklama

Výzkum nemocí si žádá odhodlání a oběti. Neplatí to přitom jen pro pandemickou chorobu. Ve světě jsou i jiná onemocnění, která postihují ohromné množství lidí a řadu z nich zabijí. Velkým a obávaným zabijákem mezi infekčními chorobami je tradičně malárie. Jen v roce 2019 trpělo touto nemocí v teplých oblastech planety asi 229 milionů lidí a 409 tisíc z nich na malárii zemřelo.

Malárie provází lidstvo již velmi dlouho, přesto o této nemoci stále mnoho nevíme. Rovněž stále nemáme k dispozici opravdu účinnou léčbu nebo prevenci. John Woodford z australské University of Queensland a jeho kolegové rozšířili naše poznatky o malárii díky výzkumu se sedmi statečnými dobrovolníky, kteří byli na začátku experimentu zdraví a v dobré kondici.

Dobrovolná malárie

Tito lidé se za přísných kontrolovaných podmínek nechali nakazit malárií, buď zimničkou třetidenní (Plasmodium vivax), nebo zimničkou tropickou (Plasmodium falciparum), která je nejnebezpečnějším původcem malárie. Vědci dobrovolníky snímkovali pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické rezonance (MRI), 7 dní před infekcí, a pak 7 až 11 dní po infekci.

TIP: Britští vědci nabízejí tisíce liber: Stačí se nechat nakazit černým kašlem

Snímkování dobrovolníků prokázalo, že se zimničky v rané fázi malárie hromadí ve slezině. Výraznější to přitom bylo u zimniček třetidenních. Výzkum potvrdil nedávné objevy, podle nichž se u lidí s chronickou malárii zimničky hromadí právě ve slezině a to v až překvapivě velkém množství. Právě hromadění ve slezině zřejmě souvisí s otázkou, proč jsou lidé s chronickou malárií často podle krevních testů zdánlivě zdraví, a později se u nich malárie náhle znovu objeví.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907