Stateční dobrovolníci se kvůli výzkumu nechali nakazit malárií

03.06.2021 - Stanislav Mihulka

Dobrovolně infikovaní lidé přispívají k objevům, kterých by jinak prakticky nebylo možné dosáhnout

<p>Malárie je skutečnou metlou lidstva – v roce 2019 bylo podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO ve světě asi 229 milionů nemocných, přičemž 409 tisíc z nich zemřelo.</p>

Malárie je skutečnou metlou lidstva – v roce 2019 bylo podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO ve světě asi 229 milionů nemocných, přičemž 409 tisíc z nich zemřelo.


Reklama

Výzkum nemocí si žádá odhodlání a oběti. Neplatí to přitom jen pro pandemickou chorobu. Ve světě jsou i jiná onemocnění, která postihují ohromné množství lidí a řadu z nich zabijí. Velkým a obávaným zabijákem mezi infekčními chorobami je tradičně malárie. Jen v roce 2019 trpělo touto nemocí v teplých oblastech planety asi 229 milionů lidí a 409 tisíc z nich na malárii zemřelo.

Malárie provází lidstvo již velmi dlouho, přesto o této nemoci stále mnoho nevíme. Rovněž stále nemáme k dispozici opravdu účinnou léčbu nebo prevenci. John Woodford z australské University of Queensland a jeho kolegové rozšířili naše poznatky o malárii díky výzkumu se sedmi statečnými dobrovolníky, kteří byli na začátku experimentu zdraví a v dobré kondici.

Dobrovolná malárie

Tito lidé se za přísných kontrolovaných podmínek nechali nakazit malárií, buď zimničkou třetidenní (Plasmodium vivax), nebo zimničkou tropickou (Plasmodium falciparum), která je nejnebezpečnějším původcem malárie. Vědci dobrovolníky snímkovali pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické rezonance (MRI), 7 dní před infekcí, a pak 7 až 11 dní po infekci.

TIP: Britští vědci nabízejí tisíce liber: Stačí se nechat nakazit černým kašlem

Snímkování dobrovolníků prokázalo, že se zimničky v rané fázi malárie hromadí ve slezině. Výraznější to přitom bylo u zimniček třetidenních. Výzkum potvrdil nedávné objevy, podle nichž se u lidí s chronickou malárii zimničky hromadí právě ve slezině a to v až překvapivě velkém množství. Právě hromadění ve slezině zřejmě souvisí s otázkou, proč jsou lidé s chronickou malárií často podle krevních testů zdánlivě zdraví, a později se u nich malárie náhle znovu objeví.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907