Návrat ztraceného vačnatce: Kunovec tečkovaný se vrací do Austrálie

04.03.2016 - Stanislav Mihulka

U australského hlavního města Canbery bylo vypuštěno prvních 14 kunovců tečkovaných z Tasmánie


Reklama

Kunovec tečkovaný (Dasyurus viverrinus) je masožravý vačnatec velikosti menší kočky. Dříve žil i v jihovýchodní Austrálii, dnes se vyskytuje pouze na Tasmánii. Posledního kunovce tečkovaného na australské pevnině přejeli 31. ledna 1963 v Sydney. Možná ale v Austrálii nevymřeli navždy.

Tento týden v Austrálii odstartoval projekt návratu kunovců tečkovaných, který přijde australskou vládu na téměř 1 300 000 dolarů. Badatelé vypustili 14 kunovců v rezervaci Mulligans Flat Woodland Sanctuary na severním předměstí australského hlavního města Canbery.

Během příštích dvou let budou vědci kunovce sledovat pomocí připevněných vysílaček. Pokud se jim bude dařit, přidá se k nim dalších 64 kunovců, polovina z nich z chovu v zajetí a druhá polovina z Tasmánie. Rozšíření kunovce by mělo zabezpečit jeho výhled do budoucna a také pomoct v boji proti králíkům, kteří stále pustoší Austrálii.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Guardian

  • Zdroj fotografií: Ways / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907