Návrat ztraceného vačnatce: Kunovec tečkovaný se vrací do Austrálie

04.03.2016 - Stanislav Mihulka

U australského hlavního města Canbery bylo vypuštěno prvních 14 kunovců tečkovaných z Tasmánie


Reklama

Kunovec tečkovaný (Dasyurus viverrinus) je masožravý vačnatec velikosti menší kočky. Dříve žil i v jihovýchodní Austrálii, dnes se vyskytuje pouze na Tasmánii. Posledního kunovce tečkovaného na australské pevnině přejeli 31. ledna 1963 v Sydney. Možná ale v Austrálii nevymřeli navždy.

Tento týden v Austrálii odstartoval projekt návratu kunovců tečkovaných, který přijde australskou vládu na téměř 1 300 000 dolarů. Badatelé vypustili 14 kunovců v rezervaci Mulligans Flat Woodland Sanctuary na severním předměstí australského hlavního města Canbery.

Během příštích dvou let budou vědci kunovce sledovat pomocí připevněných vysílaček. Pokud se jim bude dařit, přidá se k nim dalších 64 kunovců, polovina z nich z chovu v zajetí a druhá polovina z Tasmánie. Rozšíření kunovce by mělo zabezpečit jeho výhled do budoucna a také pomoct v boji proti králíkům, kteří stále pustoší Austrálii.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Guardian

  • Zdroj fotografií: Ways / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907