Nebezpečí severokorejských jaderných testů: Mohou probudit sopku!

20.02.2016 - Stanislav Mihulka

Příští jaderné exploze poblíž Pektusanu by mohly probudit spícího draka. Pektusan je ve skutečnosti činnou sopkou


Reklama

Severní Korea provádí své jaderné testy a irituje tím celý svět. Kromě geopolitických otřesů prý ale mohou způsobit i něco horšího. Geologové varují, že by otřesy z jaderných explozí mohly odpálit erupci nebezpečného vulkánu na severokorejsko-čínských hranicích.

Zatím všechny čtyři severokorejské jaderné testy se odehrály v Punggye-ri, tedy na místě, které je vzdálené 116 kilometrů vzdušnou čarou od Pektusanu, nejvyšší hory Severní Koreje. Pektusan, ale není jenom hora na hranicích mezi Severní Koreou a Čínou, nýbrž dřímající stratovulkán, nebezpečná aktivní sopka.

Pektusan naposledy soptil v roce 1903. To ale nebylo skoro nic proti roku 946 našeho letopočtu, kdy Pektusan v zuřivé erupci, přezdívané Erupce tisíciletí, vysoptil 100 kilometrů krychlových lávy, popela a vulkanických pum. Tehdejší erupce byla tisíckrát silnější než výbuch sopky St. Helens v roce 1980 a vyrovnala se 100 milionům atomových bomb, jako byla ta svržená na Hirošimu v roce 1945. Popel tehdy pokryl Japonské moře a severní Japonsko.

Na Pektusanu se množí známky narůstající aktivity magmatického krbu, který se připravuje na další erupci. Je to asi jenom otázkou času. Podle odborníků by erupci Pektusanu doprovázenou mezinárodní katastrofou mohl spustit už příští jaderný test nebo některý z následujících.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Bdpmax / Wikimedia Commons

  • Zdroj fotografií: IFL Science, Scientific ReportsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907