Nebezpečí severokorejských jaderných testů: Mohou probudit sopku!

20.02.2016 - Stanislav Mihulka

Příští jaderné exploze poblíž Pektusanu by mohly probudit spícího draka. Pektusan je ve skutečnosti činnou sopkou


Reklama

Severní Korea provádí své jaderné testy a irituje tím celý svět. Kromě geopolitických otřesů prý ale mohou způsobit i něco horšího. Geologové varují, že by otřesy z jaderných explozí mohly odpálit erupci nebezpečného vulkánu na severokorejsko-čínských hranicích.

Zatím všechny čtyři severokorejské jaderné testy se odehrály v Punggye-ri, tedy na místě, které je vzdálené 116 kilometrů vzdušnou čarou od Pektusanu, nejvyšší hory Severní Koreje. Pektusan, ale není jenom hora na hranicích mezi Severní Koreou a Čínou, nýbrž dřímající stratovulkán, nebezpečná aktivní sopka.

Pektusan naposledy soptil v roce 1903. To ale nebylo skoro nic proti roku 946 našeho letopočtu, kdy Pektusan v zuřivé erupci, přezdívané Erupce tisíciletí, vysoptil 100 kilometrů krychlových lávy, popela a vulkanických pum. Tehdejší erupce byla tisíckrát silnější než výbuch sopky St. Helens v roce 1980 a vyrovnala se 100 milionům atomových bomb, jako byla ta svržená na Hirošimu v roce 1945. Popel tehdy pokryl Japonské moře a severní Japonsko.

Na Pektusanu se množí známky narůstající aktivity magmatického krbu, který se připravuje na další erupci. Je to asi jenom otázkou času. Podle odborníků by erupci Pektusanu doprovázenou mezinárodní katastrofou mohl spustit už příští jaderný test nebo některý z následujících.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Bdpmax / Wikimedia Commons

  • Zdroj fotografií: IFL Science, Scientific Reports

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907