Nebezpečí severokorejských jaderných testů: Mohou probudit sopku!

20.02.2016 - Stanislav Mihulka

Příští jaderné exploze poblíž Pektusanu by mohly probudit spícího draka. Pektusan je ve skutečnosti činnou sopkou


Reklama

Severní Korea provádí své jaderné testy a irituje tím celý svět. Kromě geopolitických otřesů prý ale mohou způsobit i něco horšího. Geologové varují, že by otřesy z jaderných explozí mohly odpálit erupci nebezpečného vulkánu na severokorejsko-čínských hranicích.

Zatím všechny čtyři severokorejské jaderné testy se odehrály v Punggye-ri, tedy na místě, které je vzdálené 116 kilometrů vzdušnou čarou od Pektusanu, nejvyšší hory Severní Koreje. Pektusan, ale není jenom hora na hranicích mezi Severní Koreou a Čínou, nýbrž dřímající stratovulkán, nebezpečná aktivní sopka.

Pektusan naposledy soptil v roce 1903. To ale nebylo skoro nic proti roku 946 našeho letopočtu, kdy Pektusan v zuřivé erupci, přezdívané Erupce tisíciletí, vysoptil 100 kilometrů krychlových lávy, popela a vulkanických pum. Tehdejší erupce byla tisíckrát silnější než výbuch sopky St. Helens v roce 1980 a vyrovnala se 100 milionům atomových bomb, jako byla ta svržená na Hirošimu v roce 1945. Popel tehdy pokryl Japonské moře a severní Japonsko.

Na Pektusanu se množí známky narůstající aktivity magmatického krbu, který se připravuje na další erupci. Je to asi jenom otázkou času. Podle odborníků by erupci Pektusanu doprovázenou mezinárodní katastrofou mohl spustit už příští jaderný test nebo některý z následujících.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Bdpmax / Wikimedia Commons

  • Zdroj fotografií: IFL Science, Scientific ReportsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907