Nebezpečná rychlost: Draví teropodní dinosauři byli rychlejší než Usain Bolt

13.12.2021 - Stanislav Mihulka

Podle stop objevených ve Španělsku by teropodi období křídy předběhli legendárního jamajského sprintera Usaina Bolta


Reklama

Z nalezených fosilií dinosaurů se dozvíme leccos o tom, jak vypadali. S jejich pohybem je to ale horší. Něco o tom, jak se dávní dinosauři pohybovali, se můžeme dozvědět zkoumáním biomechanických vlastností jejich kostry. Spoustu informací nám ale mohou poskytnout jejich stopy. Paleontologové právě ze stop nedávno vyčetli, že přinejmenším někteří draví teropodní dinosauři se pohybovali nebezpečnou rychlostí.

Pablo Navarro‐Lorbés ze španělské Universidad de La Rioja ve městě Logroño analyzovali dva soubory stop na lokalitě La Torre, ve španělské provincii La Rioja, které zanechali blíže neurčení teropodi. Podle vědců se dávní ještěři pohybovali v blátě na dně jezera s nízkou hladinou vody, někdy během období spodní křídy. Badatelé z charakteru stop odhadují, že šlo o dinosaury, kteří měřili od tlamy po špičku ocasu asi 4 až 5 metrů.

Rychlejší než Bolt

V případě stop souboru La Torre 6A-14, kterých se zachovalo celkem pět, se teropod pohyboval rychlostí přes 37 kilometrů za hodinu. Druhý teropod, který zanechal sedm stop souboru La Torre 6B-1, dosáhl rychlosti téměř 45 kilometrů za hodinu. Nejrychlejší člověk historie, Jamajčan Usain Bolt přitom dosáhl v roce 2009 rychlosti 44,3 kilometrů za hodinu, a to jen na krátký okamžik. Teropodi z La Torre by jej tedy podle všeho předběhli. 

TIP: Dinosauří olympiáda: Kdo byli nejrychlejší sprinteři z říše dinosaurů?

Podle paleontologa Navarro‐Lorbése jde o výjimečný objev. Záznam stop rychle běžících teropodů je totiž velmi vzácný. Jejich výzkum je proto cenný a přináší významné poznatky o životě dravých dinosaurů období křídy. Teď je jasné, že se mohli pohybovat podobnou rychlostí, jako dnes automobily v městském provozu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907