Dvounozí dinosauři se pohybovali jinak, než jak nám překládají populární filmy

27.09.2021 - Stanislav Mihulka

Pokročilé počítačové simulace ukázaly, že teropodní dinosauři při běhu houpali ocasem ze strany na stranu podobným způsobem, jakým lidé při pohybu používají své paže.


Reklama

Sofistikované počítačové simulace odhalily, že se dvounozí dinosauři pohybovali jinak, než jak nám překládají populární filmy. Dávní ještěři podle vědců využívali během chůze i běhu ocas podobným způsobem, jakým používají lidé paže.

Simulace dinosaurů

Chůze i běh jsou u lidí i zvířat natolik komplexním pohybem, že jejich převedení do počítačové podoby je mimořádně náročné na počítačový výkon. Pokročilé algoritmy, původně určené pro výzkum pohybu zvířat a lidí, nedávno využili badatelé z londýnské Royal Veterinary College a vytvořili tak doposud nejrealističtější simulaci pohybu dinosaurů. Ukázalo se, že se dvounozí dinosauři pohybovali jinak, než jak nám překládají populární filmy. 

Zcela zásadní roli hrál při pohybu dinosaurů jejich ocas, který podle vědců nebyl jen pouhým prodloužením pánve a statickou protiváhou jejich hlavy. Dinosauři jej při pohybu využívali obdobným způsobem, jakým při pohybu používají lidé paže.

TIP: Nález velkého množství zubů potvrzuje, že spinosauři žili v řekách

Vědci se zaměřili na pohyb teropodního dinosaura Coelophysis bauri – lehce stavěného predátora, který žil na sklonku triasu, asi před 210 miliony let. Podle autora studie Dr. Petera Bishopa z Harvardovy univerzity se ukázalo, že ocas hrál u těchto dinosaurů zásadní roli jejich hybnosti. „Bylo překvapivé vidět, jakým způsobem se tito dinosauři pohybovali,“ uvedl k výsledkům simulace Dr. Bishop. Zatímco v Jurském parku a podobných filmech je ocas dinosaurů jen jakýmsi natřásajícím se přívěškem a ještěři vlastně moc nevědí co s ním, počítačové simulace odhalily, že ocas hrál pro pohyb těchto vyhynulých tvorů zcela zásadní roli.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Kuiperův pás původně 30krát překonával hmotnost naší planety, dnes je však 99 % této hmoty „nezvěstných“.

Vesmír

Britští sapéři stavějí most na západní frontě, 1917

Válka
Věda

Návrat Johannese a Friedricha, synů hraběte ze Stadionu z kavalírské cesty. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907