Nebezpečný plevel známý i z Česka nachází využití v medicíně

Toxická řepeň obsahuje látky, které podporují hojení kůže. Je to již poněkolikáté, kdy byly v tomto plevelu nalezeny zdraví prospěšné sloučeniny

02.04.2023 - Stanislav Mihulka



Problematický jednoletý plevel řepeň durkoman (Xanthium strumarium) z čeledi hvězdnicovitých je běžně rozšířený v mírných a subtropických pásech prakticky všech kontinentů. Roste i v České republice, v kulturní krajině teplejších oblastí, převážně ve středních Čechách a na jižní Moravě.

Tato napohled vcelku nenápadná rostlina obsahuje nebezpečné toxické látky v čele s vysoce toxickým glykosidem karboxyatraktylosidem. Koncentrace těchto látek nejsou příliš vysoké, ale konzumace většího množství řepeně, především jeho plodů, může vyvolávat bolesti, zvracení, křeče, selhání jater, halucinace či ztrátu vědomí.

Uplatnění v medícíně

Řepeň občas způsobuje závažné otravy dobytka a někdy i lidí. Například v roce 2007 zasáhly Silétskou oblast na severovýchodě Bangladéše monzunové záplavy, které zničily veškeré běžné plodiny. Místní lidé se uchýlili k řepeni, která se v podobných případech používá jako nouzová plodina. Někteří ale zkonzumovali příliš velké množství této rostliny. Nejméně 19 lidí tehdy zemřelo. Navzdory toxicitě se ale řepeň současně již dlouho využívá v asijské tradiční medicíně.

V poslední době se o řepeň stále více zajímají odborníci, kteří nacházejí možné medicínské využití obsažených látek. Již dříve vyšlo najevo, že látky řepeně by mohly mít účinek proti nádorům nebo artritidě, proti stárnutí nebo při hojení zranění. Podle nového výzkumu mají látky z řepeně antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

TIP: Zelený zabiják: Australská kopřiva vylučuje extrémně silné neurotoxiny

Výsledky výzkumu nedávno představil tým jihokorejských badatelů Univerzity Myongji na výroční konferenci Americké společnosti pro biochemii a molekulární biologii. Klinické testy látek z plodů řepeně potvrdily, že tyto látky omezují poškození kůže způsobené ultrafialovým zářením (UVB), urychlují hojení poraněné kůže, a také stimulují produkci kolagenu, který je pro hojení kůže klíčový. Podle vědců jsou látky z řepeně slibné například pro krémy a podobné medicínské či kosmetické přípravky.


Další články v sekci