Reklama


Nebezpečný sex: V Číně se šíří kapavka odolná vůči antibiotikům

09.02.2018 - Stanislav Mihulka

Kapavka byla dlouhou dobu obávanou, ale vcelku snadno léčitelnou pohlavně přenosnou infekcí. Zdá se ale, že se situace mění k horšímu


Reklama

Žijeme v době stále většího nebezpečí infekcí rezistentními bakteriemi. Zatím se s nimi můžeme potkat především v nemocnicích, postupně ale pronikají i do každodenního života. Podle všeho ohrožují i bezpečnost sexu.

Jednou z nejběžnějších pohlavně přenosných nemocí je kapavka. Dlouhá léta nebyla žádným velkým strašákem, protože ji bylo možné bez větších problémů vyléčit pomocí širokospektrálních antibiotik. Jenomže původce kapavky, bakterie Neisseria gonorrhoeae, se v poslední době stává rezistentní vůči antibiotikům. A nevyléčená kapavka se může stát komplikovaným onemocněním a skončit neplodností, ať mužů nebo žen.

TIP: Odborníci bijí na poplach: Kapavka možná bude neléčitelná

Čínští vědci prozkoumali situaci s kapavkou v Číně a jejich závěry nejsou právě radostné. Počet zachycených případů kapavky, která je rezistentní vůči oběma klíčovým antibiotikům, s nimiž se kapavka standardně léčí, se mezi lety 2013 a 2016 téměř zdvojnásobil, z 1,9 procenta na 3,3 procent. Lékaři teď budou usilovně hledat nové prostředky a léčebné postupy, které bychom mohli postavit rezistentní kapavce do cesty.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PloS Medicine

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rostovský kreml nechal zbudovat biskup pravoslavné církve jako předobraz nebeského Jeruzaléma.

Cestování

Vzdušný teleskop

Liebherr 11200-9.1
zdvih: 188 m | nosnost: 1 200 t

Devítinápravový Liebherr 11200-9.1 si díky svému osmidílnému výsuvnému rameni vysloužil pozici nejvýkonnějšího teleskopického jeřábu na světě. Složený měří na výšku 16 m, ovšem po vysunutí všech dílů zmíněné číslo vzroste na obdivuhodných 100 m. Speciální špička pak stroji umožňuje zvedat náklad až do závratných 188 m. Vynikající parametry tohoto obra předurčují hlavně ke stavbě větrných elektráren. 

Zajímavosti

Manželé, kteří odstartovali vznik habsburského soustátí.

Historie

Příslušníci 9. pěšího pluku americké armády jedou na tanku M26 vstříc nepříteli, 3. září 1950

Válka

Raketa Falcon 9 se satelity GRACE-FO a Iridium Next před startem

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907