Nefunguje to úplně vždy a bez výjimky. Založení početné rodiny ale může zpomalit stárnutí
Během stárnutí se postupně opotřebovávají tkáně organismu. Často to souvisí s narůstajícím poškozením genetickému materiálu, které se zhoršuje po každém buněčném dělení. Při buněčném dělení se zkracují telomery, sekvence z koncových oblastí chromozómů, které chrání genetickou informací uloženou na chromozomech.
Vědci nasbírali data o 94 ženách z Guatemaly, a od roku 2000 sledovali jejich životní styl, počet dětí i další údaje, a také délku telomer na chromozomech v jejich buňkách. Když po 13 letech výzkumu porovnali délku telomer v buňkách žen s počtem jejich potomků, tak vyšlo najevo, že delší telomery mají ženy s větším počten dětí.
Až doposud se přitom tvrdilo, že rozmnožování spíše zatěžuje organismus a zrychluje stárnutí. Početí dítěte, jeho odnošení, porod a výchova nejsou ani trochu jednoduché. Vysvětlení nejspíš spočívá v pohlavních hormonech, konkrétně estradiolu, který by mohl telomery chránit před nebezpečnými sloučeninami kyslíku.
IFL Science, PLoS ONE
HistorieAby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)