Chaluhy z Ostrova krále Jiřího si zapamatují každého, kdo by jim škodil
Už víme, že vrány, straky nebo i další ptáci dovedou rozpoznat lidi. Tito ptáci ale obvykle žijí v prostředí plném lidí, takže je to pro ně vlastně rutina. Jak na tom ale jsou ptáci z pustých odlehlých oblastí?
Jihokorejští vědci prostudovali chaluhy subantarktické (Stercorarius antarcticus) z příbuzenstva racků, které žijí na Ostrově krále Jiřího ze souostroví Jižní Shetlandy, poblíž pobřeží Antarktidy. Jsou zde dost izolované, s lidmi se poprvé setkaly asi tak před 60 lety.
Přesto ale tyto chaluhy spolehlivě poznávají jednotlivé lidi. Dovedly rozpoznat experimentátory, kteří jim předtím ubližovali, i když byli všichni lidé v pokusu shodně oblečení.
Schopnost chaluh poznat konkrétní lidi, přestože se s nimi během evoluce příliš nesetkávaly, je obdivuhodná. Chaluhy jsou ale rafinovaní ptáci, kteří se díky své inteligenci dovedou nápaditě přizpůsobit okolí.
Naučily se krást jídlo jiným ptákům a dokonce i mateřské mléko samicím rypoušů sloních, když kojí své potomky. Není tedy až tak divné, že si zapamatují lidi, kteří se jim snažili uškodit. Jistě bude lepší si to s podobnými ptáky nerozházet.
IFL Science, Animal Cognition
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)