Nečekané následky: Jaký efekt mají výstražné nápisy na silnicích?

26.04.2022 - Stanislav Mihulka

Vedou varovná upozornění na silnicích k vyšší bezpečnosti a menšímu počtu nehod? Badatelé si na efekt varovných cedulí posvítili na silnicích v Texasu

<p>Pozoruhodný výzkum chování řidičů v Texasu ukazuje, že přítomnost výstrah upozorňujících na rizika v silničním provozu ve skutečnosti zvyšuje počet nehod.</p>

Pozoruhodný výzkum chování řidičů v Texasu ukazuje, že přítomnost výstrah upozorňujících na rizika v silničním provozu ve skutečnosti zvyšuje počet nehod.


Reklama

Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Přesně tohle rčení sedí na nedávný výzkum amerických odborníků, kteří se zaměřili na dopady výstražných dálničních upozornění na bezpečnost silničního provozu. Výzkum proběhl v americkém Texasu, kde se na informačních cedulích pravidelně objevují výstrahy, které upozorňují řidiče na rizika v dopravě.

Výzkum přinesl poněkud překvapivé zjištění, podle kterého dopravní výstrahy ve skutečnosti zřejmě zvyšují počet dopravních nehod, tedy přinejmenším v Texasu. Když tam řidič projede kolem nápisu o počtu mrtvých při dopravních nehodách či podobných varováních, má o 4,5 procenta vyšší šanci, že během příštích 10 kilometrů sám havaruje. V Texasu to podle statistik znamená zhruba 2 600 nehod a 16 úmrtí ročně, na kterých se alespoň z části mohou podílet dobře míněná varování.

Varování zhoršují situaci na silnici

Proč se to děje? Možných vysvětlení je několik a mohou se navzájem prolínat. Ve hře je hypotéza „nepozornosti“, podle které tyto výstrahy poutají pozornost řidičů. Pro tuto hypotézu svědčí i skutečnost, že nárůst počtu nehod po dopravních výstrahách byl větší na složitějších silnicích, které kladou vyšší nároky na řidiče a jejich soustředění.

TIP: Varování: Kyberútoky na automobilový provoz by mohly vést k masakru

Hypotéza „úzkosti“ zase počítá s tím, že varování u silnic mohou vést k soustředění vyděšených řidičů na (potenciální) riziko havárie a nižší pozornost samotné jízdě. Dřívější psychologický výzkum ukázal, že velká úzkost může ovlivňovat lidské chování a výkony. Řidič se utápí v obavách, což vyřazuje z činnosti jeho reflexy.

„Je velmi důležité ověřovat, jaké jsou dopady zásahů úřadů, a to i v případě jednoduchých opatření, jako jsou právě zmíněné výstrahy u silnic. Jde o to, že dobré úmysly nemusejí vždy přinést dobré výsledky,“ varují badatelé.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ilustrace zachycuje, jak by mohlo vypadat těsné přiblížení hvězdy k černé díře, kde dochází k protahování hvězdy v silném gravitačním poli černé díry. Část hmoty je přitažena a sestupuje po spirále k černé díře, kde vytváří disk. Ve vzácných případech vzniká výtrysk (jet), který vystřeluje hmotu a záření v obou směrech podél rotační osy černé díry. (ilustrace: ESO, M.KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Transylvanosauři na „evropském“ tropickém ostrově Hațeg. (ilustrace: Peter NickolausCC BY 4.0)

Věda

María Pita se údajně postavila tváří v tvář samotnému Drakeovi a připravila jej o oko. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Příroda

Průzkumné letouny RFC připravené ke startu. Zájemci se hlásili do letectva například kvůli vyššímu platu či lepším životním podmínkám oproti službě v zákopech. (foto: Getty Images)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907