Nechají se poučit od cizích: Mezi netopýry funguje plodná výměna informací

08.07.2020 - Zuzana Teličková

Dokážou se od sebe vzájemně učit zvířata různých druhů? Tuto otázku si položili vědci ze Smithsonova tropického výzkumného institutu (STRI) v Panamě a pro její zodpovězení se obrátili na dravé netopýry.

<p>O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.</p>

O zdroji potravy se netopýři nechají poučit nejen od svých nejbližších příbuzných, ale také od příslušníků jiného druhu.


Reklama

„Chtěli jsme vědět, zda netopýři pochytí informaci o novém zdroji potravy od příslušníků jiného druhu netopýrů stejně spolehlivě jako od netopýrů náležejících ke stejnému druhu,“ komentovala záměr studie vedoucí výzkumného týmu Rachel Pageová.

Biologové nejprve testovali listonosy žábožravé (Trachops cirrhosus), kterým uchystali lákadlo v podobě malých rybek, v jejichž blízkosti byl umístěn reproduktor s počítačově generovaným zvukem. „Už v dřívějším výzkumu jsme se přesvědčili, že listonosi žábožraví si dokážou spojit konkrétní druh žáby s jejím charakteristickým kvákáním. Spojit si uměle vytvořený zvuk se zdrojem potravy jim trvalo déle, pravděpodobně proto, že tento signál neznali,“ popsala výsledky Rachel Pageová.

Nový zdroj potravy každopádně nezůstal netopýrům utajen dlouho a jakmile jej identifikovalo pár prvních jedinců, informace se rychle rozšířila i mezi ostatní.

Potom ale zoology zajímalo, jestli se listonosi žábožraví poučí i od jiného netopýřího druhu, konkrétně od listonosů bělohrdlých (Lophostoma silvicolum). A ukázalo se, že ačkoli netopýři vyhledávali především přítomnost příslušníků vlastního druhu, uměli se poučit i od svých příbuzných a zdroj potravy našli určitě rychleji, než kdyby listonosi bělohrdlí již nebyli dříve poučeni o tom, kde se jídlo nachází.

TIP: Nepoznaní géniové nočního letu: Fakta a mýty o netopýrech

Závěry výzkumu ukazují, jak se dokáže změnám v prostředí přizpůsobit nejen samostatný netopýří druh, ale dokonce celá komunita netopýrů různých druhů obývajících stejný prostor. Na světě existuje více než 1 300 druhů netopýrů a někteří z nich žijí až do věku 40 let. Schopnost učení v rámci celé komunity vysvětluje, jak se netopýři stali tak rozšířenými a úspěšnými savci schopnými přizpůsobit se měnícím se podmínkám.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907