Nedopalky v hnízdech hýlů mexických: Kouření škodí i ptákům

26.02.2020 - Zuzana Teličková

Stále početnější lidská populace má na život na této planetě v mnoha ohledech obrovský dopad. Zanedbatelný není ani vliv kouření a výskyt stále většího množství cigaretových nedopalků ve městech i v otevřené krajině

<p>Hnízda hýlů mexických (<em>Haemorhous mexicanus</em>) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům</p>

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům


Reklama

Každý rok je celosvětově vyrobeno 6 trilionů cigaret a odhadem dvě třetiny z nich skončí jako nedopalky na zemi, kde představují hrozbu pro menší organismy. Dva výzkumy zaměřené na avifaunu ukázaly, že cigaretové nedopalky mohou zásadně ovlivnit i život ptáků.

Zoologové z Národní autonomní mexické univerzity (National Autonomous University of Mexico) si všimli, že ve městech hnízdící ptáci, především hýlové mexičtí (Haemorhous mexicanus) využívají nedopalky při stavbě hnízd. Dali si tuto skutečnost dohromady s faktem, že nikotin může být využíván jako pesticid a položili si otázku: „Sbírají ptáci zbytky cigaret vědomě, jako prostředek proti škůdcům, nebo je zabudování do hnízd dáno pouze množstvím nedopalků v daném prostředí a skutečnosti, že se podobají peří?“

Výzkumníci pozorovali několik hýlů mexických a počkali, až se v jejich hnízdech vyklubou mláďata. Poté nahradili zbytky cigaretových filtrů v hnízdech plstí a následně do hnízd „vysadili“ klíšťata. Do některých ptačích příbytků dali mrtvé parazity, do jiných živé, v některých hnízdech přidání klíšťat pouze simulovali.

Reakce samiček starajících se o mláďata tam, kde byla vysazena živá klíšťata, byla ohromující – ptáci začali shánět nové nedopalky a vlákna z nich strkali do hnízda. Bylo tak prokázáno, že ptáci vědomě používají vlákna z filtrů jako repelent proti parazitům.

TIP: Kdepak brčka: Větším problémem jsou pro oceány cigaretové nedopalky

Navazující výzkum ovšem ukázal, že přínos nikotinem nasáklých nedopalků pro ptačí populace je přinejmenším sporný. Prokázal totiž sice, že mláďata z „cigaretových hnízd“ měla méně parazitů a zároveň odolnější imunitní systém, ale zároveň u nich byla zaznamenána vysoká míra chromozomálních změn, které se projevily v jejich dalším životě. Z dlouhodobého hlediska tedy nikotin ptákům jednoznačně uškodil.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907