Lékaři již dlouho podezřívají nedostatek spánku z toho, že úzce souvisí s rozvojem degenerativních chorob. Doposud ale bylo velmi obtížné takové spojení prokázat. Podle nového výzkumu taková spojitost určitě existuje, alespoň pokud jde o Alzheimerovu chorobu.
Alzheimer je v dnešní době nejběžnější příčinou demence ve vyšším věku. Lidé s tímto onemocněním mají v mozku oblasti s velkou koncentrací amyloidu beta, což jsou vláknité shluky špatně prostorově složených bílkovin.
TIP: Lékaři varují: Cukr má nejspíš hodně co dělat s Alzheimerem
Američtí badatelé použili moderní zobrazovací metody a radioaktivně značené látky, aby s jejich pomocí sledovali obsah amyloidu beta v mozku zdravých lidí, které nechali spát různě dlouhou dobu.
Ukázalo se, že i jediná bezesná noc vede ke zvýšení obsahu amyloidu beta v mozku, a tím i ke zvýšení rizika vzniku Alzheimerovy choroby v pozdějším věku. Spánek totiž slouží k tomu, aby se mozek vyčistil od podobných látek.
IFL Science, PNAS
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)