Nedostatek spánku nebezpečně zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby

13.04.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Lékaři již dlouho podezřívají nedostatek spánku z toho, že úzce souvisí s rozvojem degenerativních chorob. Doposud ale bylo velmi obtížné takové spojení prokázat. Podle nového výzkumu taková spojitost určitě existuje, alespoň pokud jde o Alzheimerovu chorobu.

Noční úklid v mozku

Alzheimer je v dnešní době nejběžnější příčinou demence ve vyšším věku. Lidé s tímto onemocněním mají v mozku oblasti s velkou koncentrací amyloidu beta, což jsou vláknité shluky špatně prostorově složených bílkovin.

TIP: Lékaři varují: Cukr má nejspíš hodně co dělat s Alzheimerem

Američtí badatelé použili moderní zobrazovací metody a radioaktivně značené látky, aby s jejich pomocí sledovali obsah amyloidu beta v mozku zdravých lidí, které nechali spát různě dlouhou dobu.

Ukázalo se, že i jediná bezesná noc vede ke zvýšení obsahu amyloidu beta v mozku, a tím i ke zvýšení rizika vzniku Alzheimerovy choroby v pozdějším věku. Spánek totiž slouží k tomu, aby se mozek vyčistil od podobných látek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PNAS

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907