Nedostatek spánku nebezpečně zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby

13.04.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Lékaři již dlouho podezřívají nedostatek spánku z toho, že úzce souvisí s rozvojem degenerativních chorob. Doposud ale bylo velmi obtížné takové spojení prokázat. Podle nového výzkumu taková spojitost určitě existuje, alespoň pokud jde o Alzheimerovu chorobu.

Noční úklid v mozku

Alzheimer je v dnešní době nejběžnější příčinou demence ve vyšším věku. Lidé s tímto onemocněním mají v mozku oblasti s velkou koncentrací amyloidu beta, což jsou vláknité shluky špatně prostorově složených bílkovin.

TIP: Lékaři varují: Cukr má nejspíš hodně co dělat s Alzheimerem

Američtí badatelé použili moderní zobrazovací metody a radioaktivně značené látky, aby s jejich pomocí sledovali obsah amyloidu beta v mozku zdravých lidí, které nechali spát různě dlouhou dobu.

Ukázalo se, že i jediná bezesná noc vede ke zvýšení obsahu amyloidu beta v mozku, a tím i ke zvýšení rizika vzniku Alzheimerovy choroby v pozdějším věku. Spánek totiž slouží k tomu, aby se mozek vyčistil od podobných látek.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, PNAS

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907