Nejbezpečnější vůz světa: Čím jezdí Donald Trump a v čem jezdili jeho předchůdci?

13.02.2019 - Vilém Koubek

Donald Trump představil světu svou novou obrněnou limuzínu, která si záhy vysloužila přezdívku „Bestie“. Hlavu Spojených států chrání nejen pancíř a neprůstřelná skla, ale i kanystry slzného plynu

<p>Trumova Bestie: Cadillac One, známý jako The Beast.</p>

Trumova Bestie: Cadillac One, známý jako The Beast.


Reklama

Ačkoliv první automobily vyrazily do ulic v průběhu 19. století, američtí prezidenti se do jejich sedadel příliš nehrnuli a nadále upřednostňovali vozy tažené koňmi. Zmíněný trend udržoval i Theodore Roosevelt, který se počátkem 20. století stále vozil v drožce, zatímco příslušníci tajné služby ho již následovali v parních automobilech. Změna přišla až s Williamem Howardem Taftem, jenž nechal stáje Bílého domu přestavět na garáže: Zaparkoval do nich dvojici luxusních vozidel značky Pierce-Arrow, „předpotopní“ elektromobil Baker Motor Vehicle a parní stroj White Motor Company. Obzvlášť poslední jmenovaný model si prezident údajně zamiloval, protože upouštěná pára dokázala zahnat dotěrné novináře. 

Po Taftovi se už čelní představitelé Spojených států automobilům nevyhýbali: Woodrowa Wilsona natolik zaujala vozidla Pierce-Arrow, že si po skončení svého volebního období sám jedno pořídil. Warren G. Harding pak jako první hlava USA přijel na inauguraci autem a zároveň jako první prezident země vlastnil řidičský průkaz. 

Bezpečnost především

Franklin Roosevelt si oblíbil vůz Sunshine Special od Lincoln Motor Company, který se posléze zapsal do dějin jako první americký automobil upravený podle požadavků tajné služby: Měl mimo jiné posílené tlumiče, 2,5 cm silná neprůstřelná skla, sirénu, červená výstražná světla a kabinet se samopaly. Do karoserie pak byly zabudovány speciální stupínky, na nichž agenti za jízdy stáli.

TIP: Mobilní pevnosti mocných: V čem jezdil Hitler, Kaddáfí nebo třeba Mao Ce-tung

Až do atentátu na Johna F. Kennedyho se vozy konstruovaly tak, aby bylo na prezidenty lépe vidět: Měly odnímatelnou střechu a u některých hydraulika umožňovala zvedat sedadla. Po útoku však začala být mnohem důležitější bezpečnost. Tajné služby nutily automobilky opatřovat vozidla stále těžšími pancíři a dovolit jim převážet víc vybavení. V důsledku náročných požadavků pak autům často selhávaly brzdy nebo nefungovalo řazení. V roce 2001 proto společnost General Motors přišla jako první v americké historii s modelem, který od základu koncipovala coby prezidentský – usedl do něj George W. Bush. Tatáž automobilka se stará o bezpečí hlavních představitelů USA dodnes. 

Trumpova obrněná Bestie

  • Palivovou nádrž chrání před výbuchy vedle balistické vložky také speciální izolační pěna
  • Řidiči amerických prezidentů se rekrutují z řad specialistů a procházejí tvrdým výcvikem: Nejenže tak zvládnou řešit komplikované situace na vozovce, ale v případě potřeby také ochrání pasažéry pomocí palubní zbraně
  • Dveře kryje víc než 20cm pancéřování
  • Kufr obsahuje lékařské vybavení, transfuzní stanici se zásobou Trumpovy krevní skupiny a kyslíkové láhve
  • Neprůstřelné sklo je široké 12,7 cm
  • Součást vybavení tvoří i přímé telekomunikační spojení s Pentagonem či viceprezidentem
  • Interiér je neprodyšně uzavřen pro případ chemického či biologického útoku
  • Pokud nastane extrémní nouze, nacházejí se ve skrytém úložném prostoru na palubě automatické brokovnice
  • Pneumatiky vyztužuje kevlar a vůz se na nich dokáže pohybovat i v případě, že se protrhnou
  • Spodní část automobilu je opatřena ocelovou vložkou, jež odolá explozi

Explozivní odpis

V případě výměny prezidentského vozidla za novější model se musí jeho předchůdce bezpečně vyřadit. Žádný předpis však nenařizuje, jak má likvidace proběhnout. Podle tradice se jí ujímají agenti tajné služby, kteří zodpovídají za bezpečnost hlavy státu. Ti výdrž automobilu „otestují“ širokou škálou zbraní, od ručních až po raketomety a bomby dost silné, aby překonaly „prezidentský standard“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907