Nejbizarnější válečné konflikty: 2 000 padlých v boji o vědro

03.04.2017 - Vilém Koubek

Válka obvykle nepředstavuje nejlepší způsob jak řešit problémy – zvlášť když vypukne kvůli ukradenému vědru


Reklama

Ve středověku se na severu Itálie rozkládalo mnoho městských států, které mezi sebou válčily kvůli názorovým rozdílům. Časté byly hlavně konflikty přívrženců panovníka a papeže – a jeden takový doutnal i mezi Bolognou a Modenou. První jmenovaná stála za papežem Janem XXII., druhá zas podporovala Passerina Bonacolsiho, agenta vévody Ludvíka IV. Bavora.

Spory mezi zmíněnými státy se obvykle odehrávaly v pohraničí, jednalo se však spíš o násilné výpady a drancování. Skutečná válka propukla teprve na podzim roku 1325, kdy pod rouškou tmy proniklo na území Bologně několik modenských vojáků a přímo ze studny v centru města ukradli vědro.

Boloňští to považovali za nebetyčnou urážku a vytáhli do boje s 32 tisíci vojáků. V první a zároveň poslední bitvě proti nim stanula sice pouze sedmitisícová, zato daleko lépe organizovaná armáda Modeny, kterou vedl samotný Bonacolsi: A přestože byla ve značné početní nevýhodě, nepřítele rozprášila a zahnala až k městským hradbám. Vědro se jako důkaz triumfu dodnes nachází ve zvonici modenské katedrály Nanebevzetí panny Marie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907