Nejbizarnější válečné konflikty: Válka kvůli zaběhlému praseti

31.03.2017 - Vilém Koubek

Americko-britské vztahy byly ve druhé polovině 19. století kvůli územním sporům natolik vyhrocené, že k rozpoutání války stačilo jedno zastřelené prase – tedy téměř


Reklama

Když v roce 1859 přistihl americký farmář Lyman Cutlar na svém pozemku cizího čuníka, jak mu rozrývá záhony, rozzuřil se, zaběhl domů pro flintu a nebohé zvíře zastřelil. Vepř ovšem patřil britskému zemědělci Charlesi Griffinovi, který sídlil za americkými hranicemi v Kanadě – a najednou tu byl problém.

Američan sice dotyčnému za usmrcené prase nabídl deset dolarů jako odškodnění, Kanaďan však požadoval rovnou stovku. Střelec odmítl s tím, že prase ve skutečnosti přeběhlo hranice, bylo na cizím území, a tudíž za jeho smrt vlastně nikomu nic nedluží. 

Když Cutlarovi pohrozili zatčením, postavila se na jeho stranu milice – a za hranicemi se následně zformovala britská odezva. Mezi oběma tábory zavládlo napětí, nicméně do přímého konfliktu se nikdo neměl: Velitelé stran došli ke stejnému závěru, že vést válku kvůli praseti je šílenství. Jednotkám proto nařídili za žádných okolností neútočit, pouze se v případě nutnosti bránit. Během následující hry „na čekanou“ nakonec nepadl ani jeden výstřel a ozbrojení muži se pak z území stáhli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Pláž v městečku Key West se nachází v těsné blízkosti vojenské základny.

Cestování

Král Hollywoodu prožil lásku, kterou ukončila až smrt.

Historie

Na objevu ORC se podílela soustava radioteleskopů ASKAP v Západní Austrálii.

Vesmír

Dlouhodobý pokus se samečky zebřiček pestrých (Taeniopygia guttata) ukázal, že ptáci se zpěvu nejen učí, ale do značné míry jej mají zakódovaný v genech.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907