Nejbizarnější válečné konflikty: Válka kvůli zaběhlému praseti

31.03.2017 - Vilém Koubek

Americko-britské vztahy byly ve druhé polovině 19. století kvůli územním sporům natolik vyhrocené, že k rozpoutání války stačilo jedno zastřelené prase – tedy téměř


Reklama

Když v roce 1859 přistihl americký farmář Lyman Cutlar na svém pozemku cizího čuníka, jak mu rozrývá záhony, rozzuřil se, zaběhl domů pro flintu a nebohé zvíře zastřelil. Vepř ovšem patřil britskému zemědělci Charlesi Griffinovi, který sídlil za americkými hranicemi v Kanadě – a najednou tu byl problém.

Američan sice dotyčnému za usmrcené prase nabídl deset dolarů jako odškodnění, Kanaďan však požadoval rovnou stovku. Střelec odmítl s tím, že prase ve skutečnosti přeběhlo hranice, bylo na cizím území, a tudíž za jeho smrt vlastně nikomu nic nedluží. 

Když Cutlarovi pohrozili zatčením, postavila se na jeho stranu milice – a za hranicemi se následně zformovala britská odezva. Mezi oběma tábory zavládlo napětí, nicméně do přímého konfliktu se nikdo neměl: Velitelé stran došli ke stejnému závěru, že vést válku kvůli praseti je šílenství. Jednotkám proto nařídili za žádných okolností neútočit, pouze se v případě nutnosti bránit. Během následující hry „na čekanou“ nakonec nepadl ani jeden výstřel a ozbrojení muži se pak z území stáhli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907