Nejbizarnější válečné konflikty: Válka kvůli zaběhlému praseti

31.03.2017 - Vilém Koubek

Americko-britské vztahy byly ve druhé polovině 19. století kvůli územním sporům natolik vyhrocené, že k rozpoutání války stačilo jedno zastřelené prase – tedy téměř


Reklama

Když v roce 1859 přistihl americký farmář Lyman Cutlar na svém pozemku cizího čuníka, jak mu rozrývá záhony, rozzuřil se, zaběhl domů pro flintu a nebohé zvíře zastřelil. Vepř ovšem patřil britskému zemědělci Charlesi Griffinovi, který sídlil za americkými hranicemi v Kanadě – a najednou tu byl problém.

Američan sice dotyčnému za usmrcené prase nabídl deset dolarů jako odškodnění, Kanaďan však požadoval rovnou stovku. Střelec odmítl s tím, že prase ve skutečnosti přeběhlo hranice, bylo na cizím území, a tudíž za jeho smrt vlastně nikomu nic nedluží. 

Když Cutlarovi pohrozili zatčením, postavila se na jeho stranu milice – a za hranicemi se následně zformovala britská odezva. Mezi oběma tábory zavládlo napětí, nicméně do přímého konfliktu se nikdo neměl: Velitelé stran došli ke stejnému závěru, že vést válku kvůli praseti je šílenství. Jednotkám proto nařídili za žádných okolností neútočit, pouze se v případě nutnosti bránit. Během následující hry „na čekanou“ nakonec nepadl ani jeden výstřel a ozbrojení muži se pak z území stáhli.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907