Nejbohatší kapely: 5 úspěšných strojů na zábavu i na peníze

18.06.2019 - Vilém Koubek

Stovky milionů prodaných alb, nekonečné koncertní šňůry, nedozírné zástupy fanoušků a hlavně pořádně tučná konta. Takový život měly ty nejslavnější hudební skupiny historie, mezi nimiž nechybějí „dinosauři“, jako jsou Queen či AC/DC

<h3>Nejslavnější Brouci</h3><p><strong>The Beatles</strong><br /><strong>žánr:</strong> rock, pop | <strong>prodaných alb:</strong> 277,4 milionu</p><p>Ačkoliv parta jménem The Beatles hrála jen v letech 1960–1970, jejich nakažlivá směs rock-and-rollu, popu a později také blues či jiných žánrů z nich učinila finančně nejúspěšnější kapelu historie. <strong>Zatímco plnohodnotných alb prodali zhruba 277,4 milionu, neoficiální zdroje se nebojí vystoupat až k šesti stovkám milionů</strong>. Jen američtí posluchači si přitom údajně pořídili 1,6 miliardy singlů. Není tedy divu, že se poslední žijící členové „Brouků“ Ringo Starr a Paul McCartney řadí mezi nejbohatší hudebníky, jejichž celkové jmění dosahuje v přepočtu desítek miliard korun. </p>

Nejslavnější Brouci

The Beatles
žánr: rock, pop | prodaných alb: 277,4 milionu

Ačkoliv parta jménem The Beatles hrála jen v letech 1960–1970, jejich nakažlivá směs rock-and-rollu, popu a později také blues či jiných žánrů z nich učinila finančně nejúspěšnější kapelu historie. Zatímco plnohodnotných alb prodali zhruba 277,4 milionu, neoficiální zdroje se nebojí vystoupat až k šesti stovkám milionů. Jen američtí posluchači si přitom údajně pořídili 1,6 miliardy singlů. Není tedy divu, že se poslední žijící členové „Brouků“ Ringo Starr a Paul McCartney řadí mezi nejbohatší hudebníky, jejichž celkové jmění dosahuje v přepočtu desítek miliard korun. 

<h3>Jeden koncert nestačí</h3><p><strong>Led Zeppelin</strong><br /><strong>žánr:</strong> rock, blues, folk | <strong>prodaných alb:</strong> 140 milionů</p><p>Z kapely Led Zeppelin se během jejího působení mezi lety 1968 a 1980 stal fenomén a jedno z komerčně nejúspěšnějších uskupení historie. <strong>Zatímco podle asociace obchodníků prodala zhruba 140 milionů desek, mnohé odhady zacházejí až k hranici 300 milionů</strong>. A není se čemu divit: Až do roku 1980, kdy zemřel bubeník John Bonham, měla skupina absolutně vyprodané koncerty. Nebylo výjimkou, že pro obrovský zájem následovala po skončení jednoho vystoupení pauza, během níž se publikum obměnilo, a hudebníci zahráli znovu. <strong>Kapele tak nedělalo problém během jedné noci vystoupit před 60 tisíci lidí a vydělat v přepočtu 34 milionů korun</strong>. </p>

Jeden koncert nestačí

Led Zeppelin
žánr: rock, blues, folk | prodaných alb: 140 milionů

Z kapely Led Zeppelin se během jejího působení mezi lety 1968 a 1980 stal fenomén a jedno z komerčně nejúspěšnějších uskupení historie. Zatímco podle asociace obchodníků prodala zhruba 140 milionů desek, mnohé odhady zacházejí až k hranici 300 milionů. A není se čemu divit: Až do roku 1980, kdy zemřel bubeník John Bonham, měla skupina absolutně vyprodané koncerty. Nebylo výjimkou, že pro obrovský zájem následovala po skončení jednoho vystoupení pauza, během níž se publikum obměnilo, a hudebníci zahráli znovu. Kapele tak nedělalo problém během jedné noci vystoupit před 60 tisíci lidí a vydělat v přepočtu 34 milionů korun. 

<h3>Královna mezi kapelami</h3><p><strong>Queen</strong><br /><strong>žánr:</strong> rock, pop | <strong>prodaných alb:</strong> 139,8 milionu</p><p>Počátky skupiny Queen byly ovlivněny tvrdšími hudebními žánry, nicméně postupem času a také s rostoucí popularitou skončili její členové v mainstreamu, čímž se zavděčili širšímu publiku. <strong>Hity jako We Are the Champions či We Will Rock You se staly sportovními hymnami a na stadionech jsou ke slyšení dodnes. Stejně tak i rádia stále hrají skladbu Bohemian Rhapsody, jež po vydání v roce 1974 zůstala devět týdnů na vrcholu britských žebříčků</strong>. Do rokenrolové síně slávy vstoupili čtyři hudebníci v roce 2001, tedy deset let po smrti frontmana Freddieho Mercuryho. O neutuchající popularitě kapely vypovídá také současný snímek Bohemian Rhapsody, který během prvního víkendu v amerických kinech vydělal v přepočtu 1,1 miliardy korun. </p>

Královna mezi kapelami

Queen
žánr: rock, pop | prodaných alb: 139,8 milionu

Počátky skupiny Queen byly ovlivněny tvrdšími hudebními žánry, nicméně postupem času a také s rostoucí popularitou skončili její členové v mainstreamu, čímž se zavděčili širšímu publiku. Hity jako We Are the Champions či We Will Rock You se staly sportovními hymnami a na stadionech jsou ke slyšení dodnes. Stejně tak i rádia stále hrají skladbu Bohemian Rhapsody, jež po vydání v roce 1974 zůstala devět týdnů na vrcholu britských žebříčků. Do rokenrolové síně slávy vstoupili čtyři hudebníci v roce 2001, tedy deset let po smrti frontmana Freddieho Mercuryho. O neutuchající popularitě kapely vypovídá také současný snímek Bohemian Rhapsody, který během prvního víkendu v amerických kinech vydělal v přepočtu 1,1 miliardy korun. 

<h3>Inspirace pro všechny</h3><p><strong>Pink Floyd</strong><br /><strong>žánr:</strong> progresivní rock | <strong>prodaných alb:</strong> 120,4 milionu</p><p>Jedna z nejprodávanějších a nejvlivnějších kapel historie se dala dohromady v roce 1965 a s několika přestávkami fungovala až do roku 2014. <strong>Mezi její nejznámější skladby patří Another Brick in the Wall, která zazněla v hudebním filmu The Wall režiséra Alana Parkera</strong>. Pink Floyd si nicméně připsali na konto řadu dalších hitů, a inspirovali tak skupiny jako Radiohead, Nine Inch Nails, U2 nebo třeba Davida Bowieho. <strong>Podle neoficiálních odhadů prodala kapela až 250 milionů desek, a její bývalí členové jsou proto právem považováni za hudební milionáře</strong>. </p>

Inspirace pro všechny

Pink Floyd
žánr: progresivní rock | prodaných alb: 120,4 milionu

Jedna z nejprodávanějších a nejvlivnějších kapel historie se dala dohromady v roce 1965 a s několika přestávkami fungovala až do roku 2014. Mezi její nejznámější skladby patří Another Brick in the Wall, která zazněla v hudebním filmu The Wall režiséra Alana Parkera. Pink Floyd si nicméně připsali na konto řadu dalších hitů, a inspirovali tak skupiny jako Radiohead, Nine Inch Nails, U2 nebo třeba Davida Bowieho. Podle neoficiálních odhadů prodala kapela až 250 milionů desek, a její bývalí členové jsou proto právem považováni za hudební milionáře. 

<h3>Po dálnici do pekla</h3><p><strong>AC/DC</strong><br /><strong>žánr:</strong> hard rock, blues | <strong>prodaných alb:</strong> 115,3 milionu</p><p>Podmanivý mix tvrdého rocku, blues a rock-and-rollu poprvé zazněl v roce 1973 a z desky High Voltage neboli „vysoké napětí“ si jej fanoušci mohli pustit o dva roky později. <strong>Opravdovou díru do světa však kapela udělala až v roce 1980 s nahrávkou Highway to Hell, které se jen v USA prodalo na sedm milionů kopií. Krátce po jejím natočení ovšem zpěvák Bon Scott zemřel na otravu alkoholem</strong>, a následující, neméně úspěšná deska Back in Black tak ožila hlasem Briana Johnsona. S ním skupina hrála až do roku 2016, kdy si musel „dát pauzu“, protože vinou hlasité produkce přicházel o sluch. Odešel nicméně na vrcholu, protože téhož roku byli AC/DC prohlášeni za kapelu s největšími výdělky za uplynulou sezónu – k titulu je přivedl přepočtený zisk 1,5 miliardy korun.</p>

Po dálnici do pekla

AC/DC
žánr: hard rock, blues | prodaných alb: 115,3 milionu

Podmanivý mix tvrdého rocku, blues a rock-and-rollu poprvé zazněl v roce 1973 a z desky High Voltage neboli „vysoké napětí“ si jej fanoušci mohli pustit o dva roky později. Opravdovou díru do světa však kapela udělala až v roce 1980 s nahrávkou Highway to Hell, které se jen v USA prodalo na sedm milionů kopií. Krátce po jejím natočení ovšem zpěvák Bon Scott zemřel na otravu alkoholem, a následující, neméně úspěšná deska Back in Black tak ožila hlasem Briana Johnsona. S ním skupina hrála až do roku 2016, kdy si musel „dát pauzu“, protože vinou hlasité produkce přicházel o sluch. Odešel nicméně na vrcholu, protože téhož roku byli AC/DC prohlášeni za kapelu s největšími výdělky za uplynulou sezónu – k titulu je přivedl přepočtený zisk 1,5 miliardy korun.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907